Б. Българинов: В момента МВР има едно от най-слабите ръководства и това е тежък проблем за страната

 Б. Българинов: В момента МВР има едно от най-слабите ръководства и това е тежък проблем за страната
Публикация   18:14     22 Юли, 2011 /     Миглена Славова   /     751

Възможностите за бизнес и туризъм в Русе са големи, но не се използват в момента

 

 

    Завършил е право и дълги години е работил в системата на МВР. Бил е по шест години следовател и районен прокурор. От 2001 г. е адвокат на свободна практика. Депутат в 40-ото НС. Семеен, с двама синове.


- Г-н Българинов, трудно ли взехте решението да участвате в местните избори като кандидат на ОДС за кмет на Русе?
- Решението не беше толкова трудно, защото да се съберат в днешно време около 10 партии и сдружения е просто чудо, тъй като хората се разединяват. Заради ситуацията, в която изпадна държавата, което даде голямо отражение върху поминъка и развитието на Русе, беше мой граждански дълг да се кандидатирам. Нещата в града вървят много на зле, към обезлюдяване, към безработица. Аз бях мотивиран на първо място от тежката икономическа ситуация, в която изпадна Русе, и на следващо място от 10-те партии и сдружения, които застанаха зад моята кандидатура.

- Ако станете кмет на Русе, как смятате да се справите с безработицата и обезлюдяването?
- В момента се работи само с бюджета на общината, а той е много рестриктивен. Той е такъв, защото държавата няма никаква идея за развитието на общините, за увеличаване на субсидиите им. С този бюджет общината не може да си позволи нищо. Община Русе има почти два пъти по-малък бюджет, отколкото Русенския университет. Това не е нормално. Трябва да се проведе много сериозна и агресивна икономическа политика, смяна на целия икономически модел за управление на града. В Русе трябва да се използват публично-частните партньорства, да се използват европейските средства. Според мен трябва да се използва и една специална програма, която има ЕС, за побратимените градове. Тази програма има средства в размер на милиарди евро, а никой в България досега не ги е използвал. Месторазположението на Русе дава възможност за побратимяване с много градове от ЕС и усвояване на много средства. Моята идея е бизнесът в Русе не да си купува общински съветници или места в Общинския съвет, а пряко да участва в управлението на града. Бизнесът е практичен, има много идеи, решения на въпроси и ако участва активно в управлението на града ни, резултатите ще бъдат осезаеми.

- По какъв начин бизнесът може директно да се включи в управлението?
- 100-те най-големи бизнесмени на Русе трябва да излъчат свой представител, който пряко да контактува с кмета, да се знае, че всеки първи понеделник от месеца той има среща с кмета и представя идеи, решения. По този начин ще има и гражданска инициатива, и граждански контрол. Така общината ще има възможност да помага за реализацията на тези проекти, а бизнесмените ще работят, за да откриват нови работни места. Това ще доведе до промяна, натрупване на допълнителни средства, които ще остават в общината, ще бъде преодоляна безработицата.
Имам и една друга идея относно благоустрояването на града ни. Мисля, че трябва да се заложи на гражданското общество. Всеки квартал си има своя специфика. Според мен могат да се създадат съвети или комитети, които да бъдат на обществени начала и да имат свой представител. Има квартали в Русе, в които няма тротоари. Представяте ли си? Преди 30 години е започнало строителството на тези квартали, а няма тротоари. Тези проблеми могат да бъдат представени от съвети или комитети пред общината, всяка седмица ще имат среща в уречен час с кмета, ще поставят тези проблеми и ще наблюдават кога ще бъдат разрешени. От своя страна комитетите със своите идеи, труд и контрол ще спомагат за развитието на съответните дейности.

- Как може да се използва местоположението на Русе?
- Другите кандидати за кметове казват, че Русе трябва да се обърне към река Дунав. Аз имам съвсем друга идея. Русе е обърнат към река Дунав от нашите прадеди, когато са го построили. Мисля, че ние трябва да обърнем реката към град Русе. Възможностите са неимоверно големи. Възможностите за бизнес, за туризъм са големи, а в момента не се използват.

- В един от отговорите си казвате, че на бизнеса му се налага да "купува" общински съветници. Имате ли информация за конкретни общински съветници?
- Всеобщо е мнението не само в Русе, но и в цялата страна, че определени бизнесмени търсят лобита в общинските съвети, за да могат да прокарат свои идеи. В това няма нищо лошо, разбира се. Но това, което споменах преди малко, беше за лошата страна на въпроса. За решаване на някакъв проблем или за изграждане на определен проект на бизнесмена му се налага да търси съдействието на общински съветници. Дали го "купува", дали се опитва да му влияе по някакъв друг начин, той все пак оказва някакво въздействие върху него. Трябва всичко да бъде прозрачно и открито. Трябва да се знае, че има представител на бизнеса, той излага вижданията на бизнеса пред ръководството на общинската администрация и тя взима решения.

- В края на миналия парламент вие бяхте избран за член на новосъздаденото Бюро за контрол на СРС-та. Новото правителство обаче реши, че няма нужда от такъв орган. Как ще коментирате увеличения брой СРС-та?
- Бюрото за контрол на СРС-та беше създадено с ясната идея и цел да има ефективен контрол върху даването, използването и унищожаването на СРС-та. То беше наложено не само от ситуацията в България, но и заради желанието на нашите партньори от Европейския съюз. Това не е някаква самоцел или фикс идея на народен представител, която да е прокарана от него. След идване на власт на днешните управляващи от ГЕРБ ситуацията коренно се промени. Беше взето решение да се върнем към стария модел, който в годините се оказа неефикасен, а именно парламентарният контрол върху използване на СРС-та. Към днешна дата се вижда, че този контрол е неефикасен. Две години от началото на управлението на ГЕРБ ние виждаме разхвърляни СРС-та в медийното пространство, които, разбира се, са истински. Стигна се до сериозен проблем - да се извадят СРС-та на министър-председателя, което е страшно, защото се подслушва всеки и за всичко. В същото време резултатите от използване на СРС-та са много по-малки от тези преди три години. Веществените доказателствени средства, които се изготвят вследствие на специални разузнавателни средства, вече са един по-малък процент, голяма част от тях са некачествени. Твърденията, че съдиите влияят по някакъв начин на процеса, не са правилни, защото съдията отсъжда въз основа на доказателствата, които МВР представя. Явно не намират годни доказателства и това е лош знак. Големият бич обаче е битовата престъпност. Тя се е увеличила в пъти през последните години. Във всички села и малки градчета ежечасно се извършват престъпления. Разкриваемостта е много ниска. В момента МВР има едно от най-слабите ръководства и това води след себе си тежък проблем за страната ни.

- Затова и опозицията внесе вот на недоверие.
- Според мен целта е с вота на недоверие да се отклони основната тема - икономическата ситуация в страната. Да, полицейските въпроси са много важни, те са необходими, но икономическата ситуация определя днешния статут на българина и бъдещето на България. Мисля, че това трябва да бъде основният дебат. Ако икономическата ситуация в страната не се промени, ако не се вземат адекватни и бързи мерки, аз мисля, че България след една година ще се намира още по-надълбоко. Всички други държави излязоха от кризата, само в България не се променя нищо.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha