Четвъртък, 26 Декември 2024

Заведенията и в Русе искат намаление на тротоарното право

Публикация   19 Апр, 2013   /     Р. Николаев/capital   /     421

Таксата от 32 лева е една от високите в страната

  

  По-ниска такса "Тротоарно право" искат от Общината от Съюза на хотелиерите и ресторантьорите в Русе. Изготвено е предложение до кмета Пламен Стоилов, в което се настоява от 32 лева таксата да бъде намалена с 30 процента. Какво вече www.akcent.bg писа, таксата в Дунавската столица е най-висока в страната и единствено Разград я конкурира.

 От браншовия съюз обаче нямат само искания да намаляване на налога, а имат и конкретни предложения за инициативи, които да не позволят да се получава дупка в общинския бъджет. От СХР Русе предлагат Общината да разреши провеждането на няколко събития от рода на традиционната до скоро търла, за което местната хазна ще получи приходи.

  Очаква се реакция на кмета и първо на Консултативния съвет по туризъм, на който да бъде разгледан този проблем, както и други инициативи, подготвени от съюза.

    Пълната забрана на пушенето намали оборотите на българските заведения, но за сравнително кратък период, след което посещаемостта в повечето обекти се върна към предишните си стойности. Ограниченията обаче изплашиха собствениците в частния сектор, особено в студеното време, което прави откритите места не толкова приятни. В опит да задържат клиентите си голяма част от заведенията направиха ограждения с отоплителни уреди, но това наложи да плащат за тротоарно право целогодишно. Така таксата даде още един повод за разногласия между собствениците и управлението и Столичната община склони да я намали за трети път за последните две години.

   В момента цената за тротоарно право в столицата за първа зона е 27 лв. на кв.м на месец, за втора - 22.40 лв., за трета - 21 лв. и за четвърта е 19.20 лв. Очаква се тези стойности да бъдат намалени с 15%, като Столичната община  ще изчака и подкрепа от общинския съвет. Това обаче ще стане след изборите. Новата такса е договорена в понеделник на среща между представители на Асоциацията на ресторантьорите в София, зам.-кметовете Дончо Барбалов и Ирина Савина и председателят на стопанската комисия Николай Стойнев. Целта на предложението е да подпомогне малкия и средния бизнес, който в момента изпитва трудности заради натрупаните сметки през зимата. През миналата година от тротоарно право са събрани почти 3.3 млн. лв., като общината ще разчита да компенсира намалението на таксата с по-добра събираемост.

            Цената е твърде висока

"Икономическата криза и забраната за пушене доведоха до катастрофално положение повечето заведения", казва Атанас Димитров, председател на Софийската асоциация на ресторантьорите. В нея участват около 2000 собственици на обекти. Димитров уточнява, че допълнителна тежест за собствениците създават и високите цени за наем, ток, отопление и за тротоарното право. По неговите думи стойностите трябва да се синхронизират до пазарните условия, за да не се стихне до затваряне на обекти.
  От асоциацията са предложили намаление с 25%, но от общината редуцират цената до 15% въз основа на местния бюджет. Въпреки намалението обаче ресторантьорите все още смятат, че таксата е твърде висока. "В редица европейски столици с по-добър икономически климат тази услуга е по-евтина", твърди Димитров. По думите му в Германия цената е до 6 евро, а в Австрия между - 10 и 11 евро.
Според асоциацията цените за наем на офис или магазин в столицата не са много по-високи от цената на тротоарното право. "Не можем да плащаме еднакви такси за двете, не е редно", допълва той.

                    Намаление на етапи

   "През последните две години общината намалява размера на таксата два пъти с по 20%, за да подпомогне бизнеса на заведенията", обясни Николай Стойнев от стопанската комисия. Явно мярката подобрява и събираемостта, тъй като приходите от тази такса през 2009 и 2010 г. са били от порядъка на 1.2-1.3 млн. лв., докато през 2012 г. вече са 3.3 млн. лв. По неговите думи през есента ще се събере работна група, която да обсъди цените в различните райони на столицата, като критериите, по които ще се определят, ще бъдат разяснени в процеса на работа. Според него цената трябва да бъде намалена плавно и поетапно в различните зони и според това какъв пазарен интерес има към обектите.
   "Столичната община разчита главно на приходи от местни данъци и такси, но и на постъпленията от собственост, затова не може толкова лесно да се откаже от този вид приходи", казва Стойнев.
По думите на Стойнев паралелно с намалението на цената трябва да се засили и контролът върху площите, за да не бъде затруднено предвижването по улиците в столицата.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha