Четвъртък, 26 Декември 2024

Прогноза поскъпване: Между 6 и 177%

Публикация   17 Апр, 2013   /     capital   /     383

ДКЕВР даде данни за поисканите от енергийните дружества увеличения на цените

Всеки април в енергетиката се разиграва една и съща сцена - енергийните дружества вече са предложили цените си за новия ценови период (който започва от юли), Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) пресмята очакваното поскъпване и орязва предложенията обикновено след съвет на премиера. Тази година има някои разлики. Първата, разбира се, е, че имаше национални протести срещу цената на тока и това направи темата експлозивна. Друга разлика е, че служебният министър-председател Марин Райков не е дал публично указание за процента на нарастване (а говори само принципно срещу ръст на цените), а публичността в данните идва на фона на разследване на прокуратурата, което цели да докаже, че ДКЕВР е неефективен регулатор.

  При производителите най-скромни изглеждат исканията на ТЕЦ "Марица 3" (която почти не работи). Ако сравненията се направят спрямо миналогодишните им предложения, ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Марица 3"  са свили най-много претенциите си (и двете централи миналата година поискаха цени над 140 лв. за мегават час). АЕЦ "Козлодуй" почти повтаря неодобреното си предложение от миналата година. Изпълнителният директор на централата Валентин Николов потвърди това пред "Капитал Daily", като посочи, че единствената разлика е в намалението на себестойността на произвежданата от АЕЦ-а енергия.

  Миналата година основният мотив на централата за исканото увеличение беше необходимостта от допълнителни средства за удължаването живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй". Въпреки това претенциите на дружеството бяха орязани, като в допълнение беше увеличена и квотата, която трябва да доставя за регулирания пазар. В крайна сметка АЕЦ реализира изключително добри финансови резултати за 2012 г., отчитайки печалба от 158 млн. лв.  Сега картината обаче се променя от факта, че продажбите за свободния пазар са силно свити, което означава по-малко приходи за дружеството.

  Традиционно за най-голямо увеличение настоява ТЕЦ "Варна", чиито собственици ЧЕЗ от доста време повтарят, че наложените им цени едва покриват експлоатацията, камо ли модернизацията и екологизацията им (поради което вече само два от шестте блока могат да работят неограничено). Вследствие на това дружеството поиска извънредно увеличение на цената си с 12% още през февруари, но беше отрязано от комисията.

  Този път обаче ДКЕВР ще трябва да признае разходите на тецовете за закупуване на квоти за вредни емисии за година напред, което неминуемо означава, че поне в известна степен исканията за увеличение на цените на тези дружества трябва да бъдат признати. Единствената добра новина (поне от гледна точка на плащаната цена за електроенергията) е падащите цени на квотите, които в момента са под 3 евро за тон CO2. Това означава, че натискът за повишение на цените за въглищните централи, поне по това перо, би трябвало да е минимален.
 
                     Стряскащи са предложенията

за т.нар. добавки, с които се покриват различни разходи като зелената енергия, тока от топлофикациите и разходите по дългосрочните договори на НЕК с ТЕЦ "Контур Глобал Марица-изток 3" и ТЕЦ AES "Гълъбово".

  Надбавката за зелена енергия би трябвало да скочи според предложението на НЕК с цели 177%. Ако се вземе за база на прогнозата, периодът 2012/2013 г. за общо доставена електроенергия на високо и средно напрежение (върху която се налага надбавката) - 42 млн. мВтч, сега държавната електрическа компания прогнозира 1.260 млрд. лева за преференциални цени. Дори ако се имат предвид покриването на евентуалните загуби на НЕК от непредвидения ръст на ВЕИ проектите през миналата година и по-ниското очаквано производство на електроенергия (т.е. надбавката ще се начислява върху по-малки количества), скокът от досегашните около 400 млн. лв. е необясним. Фотоволтаичните централи наистина почти се удвоиха спрямо последните регулаторни сметки (април-май 2012 г.), но при другите ВЕИ-та ръст няма. "За да коментираме това искане, трябва да знаем какво точно стои зад него, няма как да коментираме едни голи числа, които ни дават само отговора, но не и как той се получава", коментира председателят на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов.  

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha