"Нямам министри нито в предишното, нито в сегашното правителство", заяви Иво Прокопиев в отговор на въпрос на Сашо Диков в предаването му по "Нова тв" тази вечер. Той обясни, че преди четири години е имал отношения с ГЕРБ на институционална основа, защото е бил председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) - "работихме не само с ГЕРБ, а с всички партии, които бяха още в Тройната коалиция. Виждахме се много, обсъждахме всякакви въпроси".
Прокопиев (акционер в "Алфа финанс холдинг" и съиздател на "Дневник" и "Капитал") предложи на водещия да попита бившия премиер Бойко Борисов "колко министри му предложил и колко той е назначил" и каза своят отговор "нула".
"В служебното правителство пък съвсем никакво отношение нямам към списъка на министри. Нито сме обсъждали...Той е президент, той си носи отговорността и си преценява", отговори Прокопиев на други твърдения от медиите, цитирани от водещия, че е кадрувал в служубното правителство, назначено от президента Росен Плевнелиев и на въпроса от екрана в студиото дали е премиер в сянка.
В интервюто бяха коментирани атаките срещу Иво Прокопиев и "Икономедиа" от банкера Цветан Василев и от контролираните от него медии, обобщавани като кръгът "Капитал". Според Прокопиев от страна на Василев има "опит за създаване на министерство на истината в България от сталинистки тип – едни привидно независими институции да бъдат подчинени на определени интереси и да функционират, поддържайки паралелна реалност" и че "в един момент се оказва удобно за всички да няма независими медии, независими фирми и предприемачи".
"Ако има кръг "Капитал", това са хората, които искат държавата и обществото да се развиват по определени правила", коментира съиздателят на "Дневник" и "Капитал". "Винаги съм искал да бъдат създадени правила, които да позволят на предприемачите да създават стойност, да забогатяват те и техните работници, правила, които да дават възможност на хората да успяват. Има и едно друго разбиране за това как се прави бизнес – под масата, с рушвети, с политици, с корупция". Според него, ако има сблъсък с други кръгове, той е ценностен.
Ето едно към едно отговорите по няколко от икономическите теми:
За икономическата ситуация
Обективно България беше в много тежка ситуация, заради лошата международна конюнктура. От 2008 г. насам Европа е много лошо място за правене на бизнес, външното търсене е слабо, няма пари, които да влизат, както влизаха преди. И беше ясно какво предстои. Най-големият проблем за мен беше, че когато кризата започна не се направи смислен анализ как тази видимо по-голяма от всички други кризи, които са били, ще се отрази на българската икономика, къде ще бъде най-големият удар.
Най-големият удар щеше да бъде на пазара на труда и е - тази огромна безработица, над 100 000 убити малки и средни предприятия, които държаха 400 000 нови работни места и вече социалните проблеми са функция на липсата на защитни механизми по тази линия.
За липсата на реакция от ГЕРБ и "демонизирането" на Дянков сега
Водили сме подобни принципни разговори (с Бойко Борисов - бел.ред.) преди да бъде съставено правителството, но така или иначе политиката на кабинета след това беше много добра в частта запазване на стабилността, но това очевидно не е било достатъчно, за да се създадат тези буфери, които да предпазят пазара на труда и хората от този голям шок на безработицата, който след това деформира цялата икономическа система. Защото тя уби вътрешното търсене и по линия на вътрешното търсене фалираха много фирми.
За ВЕИ сектора
"Една от фирмите в "Алфа финанс холдинг" е на пазара на ВЕИ проекти, но като строител. След като тарифите бяха намалени, не можем да си съберем вземанията от проектите и това е проблем за целия сектор.
ВЕИ секторът е може би единственото място в енергетиката, в което много хора на пазарен принцип инвестираха на базата на закон и правила, прозрачни и еднакви за всички. Факт е, че заради лошата регулация и липсата на механизми да се регулация в движение, има повече проекти, отколкото бяха необходими на енергийния пазар на България.
Но това, което се случи е, че регулаторът определи едни цени за изкупуване, а в същото време цените на ВЕИ компонентите паднаха много рязко на международния пазар заради субсидиите на Китай в сектора, и България вместо 200 построи може би 600 или 800 мегавата в такива проекти.
Има проблем, но това не е големият проблем на е енергетиката. ВЕИ произвеждат 4-5% от натурата на електричеството и 7-7, 5% от стойността. Не може 4% да са проблем на балансирането на системата* *В момента резултат е че има около 1700 - 1800 проекта, техните инвестинори са излъгани и са на колене. Но техният глас е по-слаб от гласа на миньори и на други с интереси в енергетиката."
Може би не било лесно на Дянков да го направи, но така или иначе това не е било направено, защото не зависи само от правителството. Правителството е един от регулаторите, БНБ е друг много ключов регулатор, другите финансови регулатори... Трябваше много по-голяма креативност, за да може с наличните инструменти и финансови ресурси да се създадат такива.
Не смятам, че е справедливо Симеон Дянков да бъде демонизиран, той трябва да бъде остро критикуван в тази част, в която аз казвам, че не бяха създадени буфери, достатъчно антициклични мерки, за да поемат този външен шок по българската икономика.
За прекия ефект и средната класа
Защото, ако едно семейство с две деца, с жилищен кредит, лизинг за кола, потребителски кредит, са имали разполагаем доход средно 1500 до 2000 лв., в момента, в който един от тях е безработен, заедно с това нарастват цените на горива, услуги плюс финансовите разходи по обслужване на заема - от едно успяло семейство с оптимизъм за бъдещето, типичен представител на средната класа, те стават аутсайдери и губят надежда. Това е, което се случи. Това е големият проблем, защото структурата на българското общество се промени обратно към лошо. Бяха убити много предприемачи и средната класа пак станаха хората с базови екзистенциални социални проблеми.
За валутния борд
Това е абсолютна лъжа и мит. Ние говорихме за кредитите в началото на разговора. Никой досега не ме е питал имам ли интерес или какво смятам, че е правилно спрямо валутния борд. Понеже Вие питате, да кажа, че смятам, че най-важното нещо е валутният борд да остане и с валутен борд да влезем в Европейския валутен механизъм и след това в еврото. България няма друг шанс, иначе минаваме през събитията от 1996 г. Това е правилната стратегия.
Защо е глупаво това твърдение по отношение на мен - защото всички финансирания на "Алфа финанс" са в евро, а приходите на голяма част от фирмите са в лева, тоест моят чисто финансов интерес е валутният борд да е стабилен, за да може тези левови приходи да обслужват валутните задължения.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай