Четвъртък, 26 Декември 2024

Приходите в бюджета изостават, а разходите изпреварват плана

Публикация   02 Апр, 2013   /     в-к "Сега"   /     403

Най-сериозен е сривът при акцизите. Постъпленията от ДДС крепят хазната засега

 

 

 

Рискът от неизпълнение на част от заложените приходи в бюджета за 2013 г. става все по-осезаем. Въпреки уверенията на финансовото министерство, че бюджетът е изпълним и няма да се стигне до принудителна актуализация на сметките на държавата, отделни приходни пера изостават втори месец. В същото време делът на разходите расте изпреварващо спрямо предходни години и само за първите два месеца на годината дефицитът по консолидираната фискална програма е 732 млн. лв. Това показват подробните данни на Министерството на финансите за изпълнението на бюджета през февруари.

  С най-сериозно изоставане спрямо очакванията са приходите от акциз. През февруари постъпленията от акцизи възлизат на 551.2 млн. лв., с 44.4 млн. лв. по-малко спрямо февруари 2012 г. Основната част от намалението идва от акцизите върху горивата, които са с 34.5 млн. лв. по-малко спрямо 2012 г., и от акциза върху тютюневите изделия, при който постъпленията изостават с 9.5 млн. лв. на годишна основа. На фона на тези темпове е много вероятно агенция "Митници" да не изпълни планираните за годината приходи и дупката в бюджета да е сериозна. Планираните приходи от акцизи за тази година са 4.31 млрд. лв., или със 180 млн. лв. повече спрямо м.г. В същото време митниците не успяха да се справят и с плана за миналата година, по който не можаха да съберат 82 млн. лв.

  Изпълнението леко изостава и при данъка върху доходите на физическите лица, като основната причина тук са преувеличените очаквания за приходите от новия данък върху лихвите по депозитите. Приходите от данъците върху доходите на физическите лица са с 22.4 млн. лв. повече спрямо февруари 2012 , но изпълнението като дял спрямо очакваните за цялата година постъпления е 14.3% при 15.1% изпълнение през февруари 2012 г. От данъка върху доходите на физическите лица тази година се чакат 280 млн. лв. повече спрямо приходите за 2012 г., като 150 млн. от тях се очаква да дойдат от новия данък върху лихвите по депозитите. Изпълнението при него за януари бе едва 8.6 млн. лв. и планираните приходи надали ще се изпълнят. Изостават и приходите и доходите от собственост, които са на нивото от м.г., а се чакат около 70 млн. лв. повече спрямо постъпленията за миналата година.

На фона на тези минуси основният приходоизточник, който крепи хазната и намалява дефицита, са постъпленията от ДДС, които са с 250.5 млн. лв. повече спрямо февруари 2012 г. С традиционно високо изпълнение са и приходите от държавни такси, които противно на всякакви уверения за намаляване на административната тежест растат всяка година. При корпоративния данък постъпленията са много ниски, но обяснението е въведеният тримесечен срок за привеждане на авансовите вноски.

  На фона на по-слабото изпълнение на приходите в бюджета (14.3% изпълнение на планираното за годината) делът на разходите расте изпреварващо спрямо последните две години и в края на месеца е 16.3% от планираното за годината. От данните става ясно, че ако изпълнението на капиталовата програма на кабинета не изоставаше, разходите и съответно дефицитът щяха да са по-високи. За януари и февруари капиталовите разходи - и финансираните през националния бюджет, и тези по еврофондовете, са едва 303.2 млн. лв. при заложени за годината 5.383 млрд. лв. (5.6% изпълнение). Капиталовите разходи изостанаха и миналата година - 3.6 млрд. лв. изпълнение при заложени 5.3 млрд. лв. Традиционното неизпълнение на капиталовата програма бе основният аргумент на синдикатите да поискат пренасочване на пари точно от тези средства към допълнителни социални мерки, но кабинетът категорично отказва с аргумента, че изпълнението на капиталовите разходи е от жизнено значение за икономиката. От ключово значение за изпълнението на бюджета ще е април, когато ще станат ясни и постъпленията от корпоративните данъци.



                ЗАПЛАТИ

   Въпреки сериозните проблеми с усвояването на еврофондовете и реалната опасност от загуба на стотици милиони в края на годината, харченето поне по едно перо тече ударно. Средствата за заплати на чиновниците, плащани през еврофондовете, през януари и февруари са близо 2 и половина пъти повече спрямо първите два месеца на миналата година - 19.2 млн. лв. Над два пъти са нараснали и разходите за издръжка на администрациите, плащани през европейските средства. На фона на растящите разходи на евроадминистрацията постъпленията от европейския бюджет за първите два месеца са нищожни - 6.1 млн. лв. Държавата е платила авансово други 841 млн. лв. като директни плащания за земеделците и чака те да бъдат възстановени, но директните плащания по регламент не се включват при изчисляването на дефицита. На фона на общите разходи по линия на европейските средства и скромните постъпления за януари и февруари дефицитът по тази линия е 246.5 млн. лв.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha