Четвъртък, 26 Декември 2024

Мерките срещу сивия сектор подминаха петролните бази

Мерките срещу сивия сектор подминаха петролните бази
Публикация   06 Март, 2013   /     capital   /     649

Изискванията те и ведомствените бензиностанции да имат специални измервателни уреди и да са свързани с НАП бяха премахнати

Петролните бази за търговия на едро и ведомствените бензиностанции няма да са задължени да монтират измервателни уреди в съдовете за съхранение и продажба на горива. Това реши бюджетната комисия към парламента, одобрявайки на второ четене промените в Закона за ДДС. Предстои до разпускането на този парламент промяната да мине и в пленарната зала, а така регулациите, борещи сивия сектор на горива, които станаха кауза на финансовия министър Симеон Дянков, ще се ограничат само до обектите за търговия на дребно.

    На парче 

  Ако фирма притежава една бензиностанция или верига от няколко, нейните фискални устройства трябва да имат постоянна онлайн връзка с информационната система на НАП. Освен това тя трябва да инсталира уреди, които постоянно да отчитат наличните количества гориво в подземните танкери за съхранение. Тези нивомери също трябва да са свързани с НАП. За разлика от тях обаче големите петролни бази (в тях горивата са с платен акциз и при продажбата им се дължи само ДДС) и ведомствените бензиностанции ще имат само стандартни измервателни уреди на входа и на изхода на съоръженията, без да се свързват с данъчните. 

  В замяна на това всичките сделки на петролните бази – зареждания и продажби, ще се плащат по банков път и ще се декларират пред НАП с електронен подпис в деня на осъществяването им. Ведомствените бензиностанции пък няма да могат да продават гориво, а ще служат само за зареждане на автопарка на собствениците им. Такива обекти най-често се притежават от големите земеделски производители, които разполагат с множество превозни средства и техника за обработка на земята, както и от превозвачите.

  Двойна победа

  Мотивите на предложителя на промените - Министерството на финансите, са, че така бизнесът ще се облекчи, а когато покупките и продажбите на горива се осъществяват само по банков път, винаги ще има следи за търгуваните количества. За разлика от обектите за търговия на едро в бензиностанциите често се плаща в брой и поради това преминаване към изцяло банкови плащания е най-малкото трудно приложимо. Облекченията обаче са спорни, тъй като няма гаранция, че в петролните бази няма да се правят тайни доставки и последваща продажба. Много от ведомствените бензиностанции пък обслужват земеделския сектор и често са на по-отдалечени места и също няма гаранции, че през тях не се търгува. Освобождаването на ведомствените бензиностанции пък беше планирано още в края на миналата година. 

Всъщност зърнопроизводителите многократно възразяваха срещу връзването на обектите им и настояваха това изискване да отпадне. Така още в края на миналата година от Министерството на финансите коментираха, че планират да ги освободят. Въпреки това обаче миналия месец земеделците поискаха лично премиерът Бойко Борисов да им обещае, че няма да инсталират нивомери и връзка с НАП. Това бе второто им удовлетворено искане освен плащането на забавените агросубсидии, заради които държавата емитира извънредно 800 млн. лв. Така дни след като получиха обещания (определени като двойна победа), правителството подаде оставка, а земеделските производители бяха сред първите, организирали контрапротести, защитаващи управлението на ГЕРБ.

    Спорните промени в Закона за хазарта отпаднаха

  Депутатите от бюджетната комисия решиха да отхвърлят промените в Закона за хазарта, които предвиждаха по-либерално навлизане в сектора на фирми от страни извън ЕС. Предложението беше на председателя на комисията Менда Стоянова, според която противоречията, които те са предизвикали, изискват задълбочено разглеждане и обсъждане с браншовите организации. Нещо, което не е възможно да се реализира до другата седмица, когато се очаква президентът Росен Плевнелиев да разпусне парламента. Затова законът ще остане в сегашния си вид, а работа на следващото Народно събрание ще е да реши в каква посока ще го променя и допълва.

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha