Г-н Данев, как ще коментирате финансовата рамка за новия програмен период, който очерта за земеделие в България ЕС?
Бюджетът, който прие Европейският парламент, е по-ограничен и по-малък от сегашния програмен период. Това, което е определено на този етап, не ни задоволява, тъй като пари, които ще се дават през следващите години, са по-малко от тези досега.
Като страна, която трябва да догонва субсидиите на останалите европейски страни, трябваше да получим повече средства. Тук бе мястото на правителството, което преговаряше. Просто трябваше по-настоятелно да се преследват нашите цели. Така постъпиха държави като Латвия, Литва, Унгария и Чехия, които успяха да договорят суми, които ги удовлетворяват.
Как намирате състоянието на земеделието в областта?
Всички знаят, че след 2007 година и влизането на България в ЕС за всички земеделски производители коренно се промениха условията за работа. Обновени са технологично парковете с нови машини. Сравнително добри са и цените на земеделската продукция, но за да бъдат конкурентни на своите колеги от ЕС, и субсидиите трябва да бъдат европейски.
Българинът почти не минава без свинско месо на трапезата и в същото време това е сектор, който като че ли единствен не получава финансова подкрепа, справедливо ли е това?
Това, разбира се, не е нормално, с колегата Панчев бяхме на посещение в региона и имахме срещи със свинепроизводители. Русенска област е най-добре развита по отношение на свинепроизводството. В същото време от 5 млн. свине сега са останали в страната 500 000 лева.
Смятам, че политиката на държавата трябва да бъде в стимулиране на това производство. В близкото минало сме изнасяли свинско месо, а сега на нашата трапеза слагаме дълбоко замразено от чужбина на 10 и повече години.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай