Петък, 1 Ноември 2024

Кр. Иванчев: Повече идеи и нови хора при изграждането на стратегията за туризъм

Кр. Иванчев: Повече идеи и нови хора при изграждането на стратегията за туризъм
Публикация   07 Фев, 2013   /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     597

Работещите в бранша трябва да заслужат уважение, със сигурност след това и ще го получат

Красимир Иванчев- председател на Съюза на хотелиерите и ресторантьорите- Русе

- Какви са първите стъпки, които съюза ще предприеме вече като организация Съюз на хотелиерите и ресторантьорите- Русе?

- Ние просто сега възобновихме дейността му и избрахме нов управителен съвет. Естествено, предстои гласуване на програмата за туризъм на община Русе и със сигурност преди да бъде внесена за обсъждане и гласуване на сесия на 18 февруари, ще поискаме тя да бъде  дискутирана и със съюза

-                Как оценявате оценявате тази програма, имате отношение към нея, тъй като приходите идват именно от дейността на членовете на съюза?

-                Още на първи прочит прави впечатление, че  просто  е сменена само годината, без да стане ясно кое и за какво ще се прави. Ще искаме да има анализ на извършените досега разходи и ефективността на рекламните изданията, които се оказва, че финансираме два пъти- един път общината дава 20 000 лв., които се събират от нас, а отделно и плащаме за реклама в него. И това се прави от години, без да е ясно точно кое налага този формат на това издание и защо само и единствено една фирма го прави. Подобни въпроси ще бъдат зададени и за други харчове от този бюджет.

-                Стана въпрос, че Русе е градът с най-скъпо тротоарно право. Така ли е всъщност?

-                Разград е най-скъпия град- с такса от 36 лв. на маса, а Русе е с 32. Градове като София и като Варна, и като Пловдив са с около 10 лева по- надолу. Още повече, че не през целия период от 1 април до 30 октомври заведенията  работят на 100 процента. Затова е редно също да се прецизира наредбата и да отговаря на реалната икономическа обстановка.

-                Какви са ползите, които вашите членове очакват и ще получат от членството си в съюза?

-                Преди всичко организацията и преди като работеше, беше достатъчно представителна пред институциите в града. Няма как всеки един собственик на барче или на заведение да може да търси решение на проблем, като засяга всички в бранша. Още повече, че тази организация ще осъществява постоянен контакт с местната власт, с контролни органи като Агенцията по храните, РЗИ, Комисията за защита на потребителите и др.

Очаквам и да можем да заработим в посока усвояване на средства от еврофондовете по различни програми, включително и за малкия и средния бизнес.

-                А проблемът с кадрите, обмисляхте създаване на е-банка с кадри, какво ще е случи в тази посока?

-                Предвид закона за защита на личните данни, нещата точно така явно няма да станат, но може да се изисква всеки при постъпване на работа да има препоръка от последния си работодател. Освен това, крайно време е училищата да произвеждат кадри, каквито приемат – не е необходимо да се кръщават паралелките с екзотични специалности, за каквито няма работни места, а в същото време от години да има хроничен недостиг на обучени специалисти. Неразумно е държавата да плаща за обучение на безработни специалисти и да се създава измамно чувство у учениците, че ще станат мениджъри на хотели и на ресторанти  със средно образование при наличие на специалисти с едно и с по две висши, които също чакат за такива позиции. Ако реално необходимостта от сервитьори между 100 и 200 души, то за мениджъри е 2-3 позиции. За съжаление същият проблем бе и е и в шивашкия бизнес. Ежегодно се произвеждат по 20-25 дизайнера, а такива никой не търси. В същото време шивачки, гладачки и др. няма. Това е пилеене на държавни пари.

-                Атрактивна ли е професията сервитьор в момента в Русе. За това че е така през лятото на морето знаем…

-                Тук нещата  идват малко като параграф 22. Първо- онези, които искат да работят тази професия, мислят само да спечелят пари се а и веднага. Много малко останаха хората, които виждат в тази професия своето бъдеще. Повечето идват с мисълта, че ще работят това временно. А така няма как те да бъдат добри в занаята, а и като че ли не се стремят към това. Смятам, че и ние, работодателите малко сме длъжници, предвид липсата на професионални състезания, където те д могат да се докажат и представят пред публиката.

И това би било един добър критерий за определяне на тяхното възнаграждение. А не на голи пазарлъци, които клиентите често отхвърлят.

-                Как ще участвате в организиране и осъществяване на програмата за туризъм в Русе?

-                Със сигурност ще настояваме за някаква промяна. Лично моето мнение е, че от години едни и същи хора решават какво и как да се случва. Не ги упреквам, но мисля че трябва да се отворим повече и повече хора да могат  да предлагат и да участват в развитието на туризма в Русе. Най-малкото, защото е повече от нормално тези хора да се поизхабяват или просто да не могат да реагират нови, свежи идеи. Трябва всеки, който има  рационално предложение, да на намира място сред онези, които правят живота на града и гостите по-интересен и по- атрактивен. А не само да изхарчим едни пари и дотам.

Оптимист съм за това, че Русе може да стане европейска културна столица през 2019 г., но за това трябват повече европейци с европейско мислене, каквито са голяма част от гражданите на Русе

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още