Сряда, 25 Декември 2024

Три случая на фалшиви бележки, имитиращи фискални бонове засечени в Русе

Три случая на фалшиви бележки, имитиращи фискални бонове засечени в Русе
Публикация   31 Ян, 2013   /     akcent.bg   /     575

           Неиздаване на фискален бон при плащане с кредитни и дебитни карти са засекли инспектори на НАП София, съобщиха от приходната администрация. При проверка на заведения в столицата се оказало, че в тях е практика на клиентите да се дава само отрязък от пост терминала, през който е извършено плащането. Търговците се оправдавали, че не са наясно в кой момент трябва да издадат касовата бележка. Законовите разпоредби са категорични, че това трябва да стане в момента на плащането. След излизане на отрязъка от пост терминала към него се прикрепя фискалния бон и се предоставя на клиента.

         При проверките, извършени от началото на годината досега, столичните инспектори установили, че в 30 търговски обекта в София са инсталирани програмни продукти, които издават информационни бележки, имитиращи фискални бонове. За да заблудят клиентите, в долния край на бележката с големи букви е написано "ФИСКАЛЕН БОН", а над него с по-малки – "моля, изисквайте". От НАП напомнят, че в долния ляв ъгъл на фискалната касова бележка трябва да присъства графично фискално лого - картата на България с индекс BG в нея. При своите проверки инспекторите от контролиращите екипи в офиса на НАП в Русе са засичали 3 подобни нарушения в региона, за които са наложени санкции.

        От НАП уточняват, че издаването на фискален бон е задължително не само при плащане кеш, но и при използването на чек, ваучер, банкови кредитни и дебитни карти или други заместващи парите платежни средства. Реално отчитането на оборотите се извършва онлайн само при използването на касовия апарат в обекта. Фискална касова бележка е и касовата бележка (системен бон), издадена от одобрена за съответния търговски обект интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност.

          Неиздаването на касова бележка води до укриване на приходи и подлежи на санкция, която е в размер от 500 до 2000 лева за юридическите лица и ЕТ. Глобата за физическите лица в такива случаи е от 100 до 500 лева. Задължение на получателя на фискалния бон е да го съхранява до напускане на обекта. Ако не изпълни това свое задължение, той също подлежи на санкция – глоба от 5 лева. Глобата се събира от приходните органи на място, с квитанция.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha