До края на следващата седмица енергийният регулатор ще подготви промени в наредбата за присъединяване на производителите на енергия към електрическата мрежа, така че инсталирането на соларни панели на покривите най-сетне да бъде отпушено. Ангажиментът за това е бил поет от ДКЕВР по време на среща в министерството на икономиката и енергетиката с представители на инициативен комитет "Зелени алтернативи против АЕЦ". Тласък за подготвяните промени, за които секторът настоява от години, беше даден от премиера Борисов, който в сряда обяви, че подкрепя зелената енергия "с две ръце". Той дори даде срок на министъра на икономиката и енергетиката Делян Добрев до 15 февруари процедурите за инсталирането на слънчевите покриви да бъдат облекчени.
Самият Добрев, както и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова не са присъствали на работната среща, както беше обявено първоначално. На нея са били само ресорните заместник-министри, представители на ДКЕВР и ДНСК и депутати от ГЕРБ.
Къде е проблемът
Основните пречки пред инсталирането на фотоволтаици по покривните пространства идва от подзаконовата нормативна рамка и най-вече Наредба № 6, която не е променяна от 2004 г. Отговорност за това носи енергийният регулатор, в чиито правомощия е да изготви промените. Досега обаче това не е факт, въпреки че последните промени в Закона за енергетиката и закона за възобновяемите енергийни източници бяха приети още в средата на миналата година. "Засега нови промени в основните закони обаче не се предвиждат, тъй като това ще усложни ситуацията", коментира председателят на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов. Това означава, че засега идеята покривните инсталации да бъдат третирани като преместваеми обекти, което трябваше да залегне като промяна в ЗУТ, не се предвижда. Това щеше да облекчи още повече покривните инсталации, тъй като щеше да отпадне изискването за издаване на разрешително за строеж, което значително забавяше и усложняваше процедурата.
И без такса достъп
Освен облекчаване на режима за инсталиране на соларни панели на покривите представители на сектора поискаха и отпадане на въведената през септември такса мощност, с която се отнемат между 2 и 39% от дохода на производителите на възобновяема енергия. "Само така ще има условия нови проекти да се случват", коментира Газдов. Той също посочи, че подкрепа за отпадането на таксата са заявили от БСП, ДСБ и "Движение България за гражданите". Вчера техни представители участваха в конгреса "Бъдещо развитие на ВЕИ в България", организиран от фотоволтаичната асоциация. На него обаче липсваха представители на ДКЕВР и управляващата партия, въпреки че са били поканени, посочи Газдов.
Въпреки че секторът на възобновяемата енергия очакваше масови фалити след въвеждането на такса достъп, все още няма проекти, изпаднали в несъстоятелност, коментираха представители от сектора. Според тях причината е, че голяма част от банките, отпуснали заеми за възобновяема енергия, са се договорили с инвеститорите за момента да плащат само лихвите по отпуснатите кредити.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай