Събота, 28 Декември 2024

Пламен Стоилов: Чисто политически назначения в Общината не съм правил и няма да допусна

Пламен Стоилов: Чисто политически назначения в Общината не съм правил и няма да допусна
Публикация   16 Ян, 2013   /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ- част I   /     637

Кметът очаква 2013 година за бъде различна и по-добра за бюджета и за русенци

        Здраве и късмет през новата 2013 г., г-н Стоилов, всъщност какъв късмет Ви се падна от Новогодишната баница… най-вероятно работа?

-    Да си призная, да, нещо свързано с работа беше. За мен късметът е такъв, какъвто си го направиш…

Не бива да отхвърляме късмета като такъв, ако има тази година по-малко сняг, ще останат в бюджета повече пари, например…

-    Това, на което искаме най-вече да разчитаме аз и екипът ми, е да разчитаме на създадената организация, доброто планиране и организиране на дейностите. Късметът е важен, разбира се, но по-важно е какво ще направи човешкият фактор.

  Новата година я посрещаме с изключително много надежди. Тя вероятно ще бъде годината на предизвикателствата за кмета и за неговия екип. Аз лично я определям като ключова за изпълнение на заложените високи цели.

Най- вече 2012 г. я изпратихме като цяло с изпълнена програма. За това време поставихме основите на финансовото осигуряване на Програмата за мандата. Това стана с условията на криза, при липса на пари в бюджета…

Късметът е кмета е да върже бюджета…Какви са очакванията Ви за 2013 г.в областта на финансите?

-    Ако разчитаме само на бюджета, в този град няма да се случи нищо по-различно от досега, В условията на криза можеш да правиш промени, инфраструктурни проекти, да променят условията на живот и да помагаш на социално слабите само и единствено ако използваш парите, които идват по европейските програми. Затова и нашата политика в четиригодишния мандат се базира на осигуряване на финансиране на основните цели, които имаме с пари от еврофондовете. Знаете, че за 2 години сме си поставили цел за бъдат привлечени 200 млн. лева.

Изминалата 2012 г. може да се отчете като успешна в тази посока. Заварихме 10 проекта от предишния екип на стойност от около 10 млн. лева, като 5 от тях приключихме успешно, като в момента финализираме останалите.

Без да давам и да правя оценка на моите колеги от предишния екип, трябва да кажа, че тези проекти бяха на ръба на провала. Хубавото е, че ги спасихме и те станаха част от общата сума от 71 млн. лева, които отчитаме като осигурени с подписани договори в края на миналата година.

Имаме разработени проектни предложения на стойност 110 млн. лева, които очакваме да бъдат подписани през тази година.

2013 г. ще е ключова и важна, защото сега тези договори ще започнат да се изпълняват и предвидените по тях пари ще започнат да пристигат в Русе и реално да се инвестират в икономиката. Това ще даде отражение върху всичко останало. Тези пари ще се усвояват от фирми, една голяма част от русенски, ще се усвояват от работници под формата на заплати. Тези 200 млн. лева ще променят абсолютно всичко в този град- като започнем от визията, преминем през социалния стандарт на хората и развитието на града като цяло.

Не искам да говоря в бъдеще време, но предизвикателството е много голямо. Преди малко завърши оперативка с екипите, които работят по обществените поръчки. Към Агенцията ще бъдат пуснати 48 процедури, които трябва да бъдат проведени тази година. Като се има предвид сложността на Закона за обществените поръчки, както и времето, в което се бавят тези процедури, меко казано за нас това е „мисията невъзможна”. Но за нас трябва да стане възможна.

-    Какви пари очаквате да бъдат изхарчени по тези поръчки?

Те вървят като процедури, съобразени със Закона, преминават през различни етапи, които включват обжалване в КЗК и ВАС. Това, което можем да кажем е, че в напреднала фаза са процедурите за бул. „Тутракан”, „Интегриран градски транспорт”. На мен ми се иска те да стартират още от средата на април, включително и пробива при Кауфланд. По това време трябва да започнат и СМР по Регионалния исторически музей, довършване на Природонаучния музей и ремонта на Библиотеката /важни и знакови за Русе проекти/.

Макар и в последния момент, в петък успяхме да входиране проекта за „Зелена градска среда”, който е за около 5 млн. лева. Предвижда се да се свърже централната градска зона с площад „Батемберг” по ул. „Александровска”. Така ще се оформи една пешеходна зона, която започва от Централни хали и стига до стария център на Русе.

Освен пешеходна зона, той предвижда реконструкция на площада на ул. „Цар Калоян”, площада при „Балкан”…просто ще се промени визията на централната градска част.

Очакваме да стартират проектите за корекции на коритото на р. Русенски Лом в зоната от устието на реката до кв. Средна кула. Това е по проекта на германската банка за превенция срещу наводненията и е за 22 млн. евро. През подписване е и проекта за канализация на Средна кула и договора за рекултивация на сметището. Наред с това, макар и за по-малки стойности, важни проекти са като детската градина в кв. „Чародейка”, спортната зала в училището по европейски езици…

През тази и следващата година очаквам Русе да стане град с много нови строителни площадки, които ще ангажират работна ръка, ще разкрият работни места и ще доведат до инвестиране на крупни европейски средства.

  Пледирахте и често споменавахте думата „прозрачност” при управлението на общината. Достатъчно прозрачно ли беше управлението на Общината през 2012 г.?

-    За мен тази оценка трябва да дойде от медиите и от гражданите на Русе. Това, което ние сме декларирали и се опитваме да правим е да осигурим достъп до абсолютно всякаква информация и всичко, което правим- от планирането до управленските решения. Ако има пропуски в тази посока, сме готови да се коригираме. Прозрачността, гражданския контрол и медиите за тези, които гарантират спазването на законите и за целесъобразното усвояване на средствата.

Искам да добавя нещо за изминалата година. Ние много променихме администрацията. Вече може да говорим за екипност в работата, за хора, които са мотивирани да работят за реализиране на Програмата за възраждане на Русе и които разбират добре, че дали ще работят в Общината зависи от тях и от това, което показват. Принципът за въвеждане на високи заплати за онези, които носят отговорности и работят при изключително високо натоварване, на високо темпо.

След назначението на много нови хора рязко се подобри административния капацитет. Нови специалисти назначаваме в момента в най-лошо работещото звено, наричано от русенци „малка строителна община”. Скоро ще бъде обявен конкурс за нов директор…

За мен сега е моментът нещата да се случат в Русе. Мисля че все повече хората се убеждават, че нашето говорене в предизборната кампания не е напразно. След като като кмет имам подкрепата на гражданите, на правителството и на народните представители, успяхме да върнем Русе на заслуженото място на водещ град в страната, независимо че това не си е проличало особено. За да проличи, трябва обикновения гражданин да го усети и да го види. А това ще стане след като реализираме тези проекти, за които говорим. Русе вече се посочва като пример за организация, за екипна работа между областен управител, народни представители и кмет. За това и нещата се случват.

-    Говорим за проекти, какво се случва с този за Линейния ускорител, защо още се бави?

Проблемът тук е, че са кандидати две фирми, които се единствени вносители за България, става въпрос за много пари. Просто трябва да изчакаме всички процедури през Комисията за защита от конкуренция и ВАС, за да може да приключи успешно. Няма да допусна провал на този проект, той е жизнено важен за Русе. Онкодиспансерът е едно от водещите здравни заведения не само в областта, но и в цяла Северна България. За да не допуснем ангажираност в една или друга посока…. Няма да скрия, че една част от служителите на Онкодиспансера заемаха една или друга позиция, която за мен не бива да се прави. В тази ситуация всичко трябва да бъде извадено пред медиите. Нека всичко тук се реши по норми и по закон.

-    Ще разсеете ли съмненията, които ту-таме се появяват, че освен професионалисти, не са рядкост и политическите назначения. Приемате ли това за нормална практика, защото ако е така, но не е от сега?

        Категорично мога да заявя, че аз не съм и няма да правя политически назначения. Да, назначават се хора в екипа, за които може да се каже, че са партийни фигури. Но в същото време те са доказани професионалисти. Тук няма място за компромиси. Няма как да се приеме един проект, ако не е направен професионално.

Искам да стане ясно обаче, че категорично съм против това да има независими експерти. Аз това заварих в общината. Заварих някои хора, които изобщо не ги интересува какво се случва, просто са си едни експерти. 30 години вече работи тук и никой не пита до колко е ползотворен… Това, което промених, е че всеки знае, че ако Програмата за управление не се изпълни, това е провал за всеки един от нас и всеки носи своята отговорност. Така че политически назначения има, но те са дотолкова такива, до колкото са мотивирани като част от изпълнение на Програмата, която гражданите са подкрепили и за това са ни дали своя вот. Но няма как да има назначения за политика без необходимите качества.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha