Сряда, 25 Декември 2024

Задлъжнялостта на фирмите стигна два пъти БВП

Публикация   14 Ян, 2013   /     mediapool   /     408

Не самите дългове са тревожни, а това, че 80% от тях са просрочени, казват от БСК

 

 

Общата задлъжнялост на фирмите, включително междуфирмената, нараства с 5 милиарда лева през 2012 г. в сравнение с предната година и достига два пъти брутния вътрешен продукт. Това съобщи пред БНР в понеделник зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Камен Колев. Стопанската камара следи от години задлъжнялостта на бизнеса и периодично предупреждава за застрашителното й увеличаване.

 "Не самият размер на тази задлъжнялост е толкова тревожен, тъй като колкото повече или по-добре работи една икономика, все по-голяма е тази задлъжнялост, естествено, включително и междуфирмената", обясни Колев.

 "По-тревожното е, че расте просрочената част в тази задлъжнялост и вече близо 80% от нея е просрочена, забавена. Именно това блокира възможностите в икономиката за по-висок растеж", продължи обяснението той.

 "Има един феномен, който наблюдаваме в анализа – по принцип държавата, разбира се, това е положително, е слабо задлъжняла – една задлъжнялост от 17-18% от БВП е много ниска. Но това контрастира с една свръхзадлъжнялост на корпоративния сектор, която надхвърля 200% от БВП".

 "Вредното влияние на тази свръхзадлъжнялост при бизнеса е много по-силно, отколкото в държавата. Потискащият ефект на тази свръхзадлъжнялост в рамките на година се изразява в непостигнат растеж от порядъка на 1.5-1.8% поради блокирането на финансовите възможности на бизнеса да оперира даже и на този ограничен пазар с ограничен брой поръчки", даде пример Камен Колев.

 Сред мерките за намаляване на задлъжнялостта БСК предлага ускоряване на процедурите по несъстоятелност.

 Друга мярка е разширяване на достъпа до финансиране. "Необходимо е да влезе свеж ресурс в тази междуфирмена задлъжнялост. Това е и ускоряване усвояването на евросредствата. Не на последно място - това е разплащането на държавата, на общините към бизнеса по изпълнени обществени поръчки. През 2012 г. тази задлъжнялост на държавни и общински институции към бизнеса се движеше от порядъка на 350-360 млн. лв", посочи зам.-председателят на БСК и добави, че за бизнеса е много важно да има яснотата по възстановяването на ДДС.

 Според БСК един от най-важните проблеми са съществуващите схеми на разплащане при обществените поръчки, които дават възможност за продължително забавяне.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha