Обединение, свързано с банкера Цветан Василев, е новият концесионер на пристанище Русе-запад. Това реши правителството на днешното си заседание, на което портът беше даден за 35-години на консорциума "Пристанищен терминал Русе-запад" ДЗЗД. За периода на концесията новият оператор трябва да инвестира общо 12.22 млн. лв., почти половината от които в първите шест години. Обединението ще плаща по 120 хил. лв. без ДДС на година, като прогнозите са оборотът от товари да е 176 445 тона годишно през първите шест от договора.
По този начин влиянието на Василев в пристанищната дейност се разширява, след като през декември правителството определи единствения кандидат за пристанищен терминал Несебър – "Видмар" ДЗЗД, за концесионер отново за срок от 35 години. Дружеството също е свързвано с мажоритарния акционер на Корпоративна търговска банка Цветан Василев.
Зад интереса на банката
Малко след обявяването на процедурата за концесия, неофициална информация показа, че най-сериозен интерес към Русе-запад има Цветан Василев и Корпоративна търговска банка, в която той е основен акционер. Това се потвърждава от информация за фирмите от обединението, публикувана в Търговския регистър. В консорциума влизат две компании - "Фанти-Г" и "Шип инвест", съобщи Mediapool.bg, като цитира транспортното министерство.
Първата е регистрирана във Видин, била е оператор на местна телевизия, но основната й дейност е свързана с транспорт и логистика. Фирмата е заложена в КТБ заради няколко кредита — последният е от 2.5 млн. евро, с договор от началото на 2011 г. Общо отпуснатите от КТБ кредити, заради които са учредени залози, са пет, с обща стойност 13.65 млн. евро. Официално собственици на "Фанти-Г" са Ваня Йорданова и Теодор Йорданов.
Фирмата няма сайт, а основната информация, която излиза за нея, е свързана с наложени санкции от СЕМ заради излъчване на програми без регистрация и без да плаща лицензи.
Група с медийни интереси
Връзки с КТБ има и другата компания в обединението - "Шип инвест" е с регистрация на ул. "Дебър" 17 в София, където е и седалището на "Бромак" - дружеството е еднолична собственост на Василев и чрез нея той държи контролния пакет в КТБ. До началото на 2011 г. "Шип инвест" е била еднолична собственост на "Афлик България" - фирма, която е била собственик на инвестиционния посредник "Фина-С", свързван с Василев. "Афлик" е регистрирана също на ул. "Дебър", там е и "Вивес", която по последна информация на "Капитал" е акционер в "Шип инвест" заедно с "Афлик".
От офиса на "Шип инвест" отказаха коментар за получената концесия, като заявиха, че няма кой да отговори на въпросите ни.
Проверка на "Капитал" преди няколко месеца показа, че "Вивес" е собственост на Александър Цветков (90%) и Бисер Лазов (10%), а предишен собственик е Венета Николова. Преди няколко години "Вивес" е била собственик на "Нова българска медийна група", заедно с Ирена Кръстева, като в периода 2007-2008 г. Това е медийната група, издаваща вестниците "Монитор", "Телеграф" и др., които неофициално се финансират от КТБ и се отличават с висока степен на положителна нагласа към управляващите още от времето на Тройната коалиция.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай