Неделя, 22 Декември 2024

Модерна апаратура ще лекува 900 онкоболни в Русе

Публикация   15 Дек, 2012   /     akcent.bg   /     580

 

Проект „Обновяване и оборудване на комплексен онкологичен център - Русе” беше представен на пресконференция днес в Заседателната зала на Община Русе. Той е финансиран по Оперативна програма “Регионално развитие”,
схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161РО001/1.1-11/2011 
„Подкрепа за реконструкция/ обновяване и оборудване на общински лечебни заведения в градските агломерации”, съгласно договор BG161PO001/1.1-11/2011/08. Управляващ орган по проекта е Министерството на регионалното развитие и благоустройство, а бенефициент - Община Русе.

В пресконференцията участваха г-н Страхил Карапчански – зам.-кмет  „Европейско развитие”, г-н Иван Григоров - зам.-кмет „Хуманитарни дейности” и ръководител на проекта, д-р Камен Кожухаров – управител на Комплексен онкологичен център - Русе и екипът за управление на проекта.

Карапчански представи членовете на екипа по проекта и направи презентация за предвидените по проекта дейности.

Основната цел на проекта е подобряване и модернизиране на здравната инфраструктура на Комплексен онкологичен център – гр. Русе чрез въвеждане в експлоатация на медицинско оборудване за прилагане на високотехнологични дейности за диагностика и лечение на злокачествени заболявания, подобряване на условията в стационара и осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания.

Основни целеви групи:

 всички болни от страната, които не могат да получат съвременно лъчелечение по местоживеене;

 хората с увреждания, за които ще има осигурена достъпна среда в сградата на КОЦ-Русе, с обозначени безопасни маршрути и подходи, съгласно Наредба № 4 от 1 юли 2009 г. за преструктуриране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда на населението, включително за хора с увреждания;

 болните над средна възраст;

 работeщият персонал в КОЦ - гр. Русе.

Реализацията на проекта ще засегне следните основни преки и косвени бенефициенти:

Преки бенефициенти:

 пациенти на КОЦ - гр. Русе, нуждаещи се от лъчелечение – около 900 души годишно;

 пациенти на КОЦ - гр. Русе, нуждаещи се от съвременна образна диагностика – около 1800 годишно;

  персоналът на лечебното заведение – осъществяването на проекта ще доведе до разкриване на нови постоянни работни места, преразпределяне и балансиране на натовареността на персонала и повишаване на общата ефективност на работата. Новата апаратура, която ще се закупи по проекта, ще допринесе за повишаване на професионалната квалификация на персонала.

 

Косвени бенефициенти:

          семейства и близки – онкологичните заболявания много често се съпътстват от тежка инвалидизация (92 % от случаите по данни от НЦЗИ за 2007 год.), което налага ангажиране на семействата и близките на тези болни в грижите за тях. Негативният ефект от заболяването се изразява не само в затрудняване на нормалния начин на живот на пациента, но и в нарушаване на ритъма на работа и на живот на неговите близки. В резултат на това, членовете на такива семейства често отсъстват от работа или въобще нямат възможност да работят, което допълнително натоварва семейния бюджет, икономиката на региона и страната. С реализацията на проекта, тези негативни ефекти ще бъдат намалени чрез по-ефективното и бързо лечение, намаляване на инвалидизацията и смъртността;

   населението на Русенска, Силистренска и Разградска област – около 480 000 жители, което представлява 6.5 % от общото население на Република България;

   потенциални пациенти, граждани на съседните страни на България;

  фирми и лица, осъществяващи икономическа дейност, предоставяйки оборудване, консумативи и услуги в сферата на здравеопазването.

 

Проектът е със срок на изпълнение 24 месеца. Обща му стойност е 6 779 814,19 лв., като 95,87%  (6 500 000,00 лв.) са финансирани по Оперативна програма „Регионално развитие“,  а собственият финансов принос на Община Русе е в размер на 279 814,19 лв. (4,13%).

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha