В новия закон за възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/:
Запазва се принципът на задължително изкупуване на произведената електрическа енергия въз основа на дългосрочни договори и по преференциални цени. Те са фиксирани за целия срок на договора и се определят от ДКЕВР, съгласно Наредбата за ценообразуване на електрическата енергия по Закона за енергетиката, се посочва в съобщението на правителствената пресдирекция. Това означава, че енергията от фотоволтаични паркове ще се изкупува 25 години, а от водни и вятърни централи-15 години.
Не е ясно как е решен спорният въпрос между министерството и браншовите организации за подбор на проекти от комисията към Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, когато мощностите за изграждане са повече от заявените от електроразпределителните дружества и ЕСО.
Въобще не го разбирам това – ДКЕВР административно ще определи цена, а други чиновници по някакви си техни критерии еднолично ще определят кой да строи и кой да не строи. Това, освен че е неефективно, ражда и възможности за невероятна корупция.
Има много просто решение – обявява се търг и който предложи най-ниска цена за киловат произведено електричество получава право да строи. Търг може да се провежда всяка година за част от необходимите мощности, като най-добре по-голямата част от мощностите да се планират за края на периода (защото се твърди, че себестойността на енергията от ВЕИ ще спада с времето – а кой знае, в един момент може да бъдат отменени подобни изисквания).
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай