След повече от 30 поправки Законът за обществените поръчки остава врата в полето на корупцията и бумащината, а последните промени само са влошили положението. Това обявиха участниците в кръгла маса, организирана от Българската стопанска камара. Заради тромавите процедури, подкупите и печеленето на търгове с връзки, публичната доставка на дадена стока или услуга в България излиза двойно по-скъпо, отколкото във водещите европейски страни, обясни Камен Колев, зам.-председател на БСК. Той припомни констатациите на Сметната палата, че над две трети от обществените поръчки у нас са с нарушения. Особено тежък проблем е предрешаването на търговете, което най-често става чрез тръжните условия, написани за желания победител.
Според стопанската камара България трябва да ускори електронизацията на обществените поръчки, която е най-доброто противодействие срещу подкупите и бюрокрацията. У нас засега електронни са най-вече обявите. Много малко възложители приемат оферти онлайн, а в държавите отличници всичко се прави през компютъра, включително наддаване, класиране на офертите, фактуриране и плащане.
Страната ни е сред аутсайдерите в ЕС в тази област, а като цяло евросъюзът също изостава. В Корея и Бразилия например от години държавата и общините си поръчват и разплащат стоки и услуги изцяло електронно. Възложителите, които вече са преминали към електронни обществени поръчки, отчитат икономии в размер между 5 и 20%, твърди доклад на ЕК. Инвестициите не са големи и много бързо се изплащат. В Португалия например с въвеждането на електронни търгове 50 болници успели да свалят средно с 18% разходите си за ремонти - главно заради по-голямата конкуренция. Като се има предвид какъв е пазарът на обществени поръчки в целия ЕС, 5% икономии чрез цифровизация означава да се спестят около 100 млрд. евро обществени средства. Освен прекия финансов ефект е-търговете намаляват потреблението на хартия, разходите за транспорт и поддръжка на архивни помещения.
Междувременно тези дни БОРКОР представи проект, който ще качи изцяло в интернет обществените поръчки в България. Той включва платформа за провеждане на търгове онлайн, електронен регистър и е-каталог с данни за фирми изпълнителки, предлаганите от тях стоки и услуги, необходимите документи за участие в търгове и др. Още не е ясно обаче кога системата ще влезе в реална употреба. В България административната тежест е много висока, твърди Ролф Шлотерер, който е съветник на вицепремиера Цветанов и е автор на е-проекта. Според него евродирективите наистина генерират доста бюрокрация, но България допълнително усложнява процедурите. Документите за някои конкурси са толкова много, че кашони с папки задръстват цели стаи по министерства и агенции.
СБЛЪСЪК
Една от последните промени в ЗОП премахна задължението на министерства, агенции, комисии, общини и т.н. да включват в тръжните комисии независими експерти. Това беше силна антикорупционна мярка, но откакто стана пожелателна, никой вече не ни кани да участваме в комисии, оплакаха се инженери и финансисти на форума. Възложители пък репликираха, че са доволни от поправката, защото преди често външните експерти се оказвали недотам компетентни, пропускали заседания на комисии или пък през тях изтичала информация към определени участници в конкурса.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай