Днес, 7 декември 2012 г., се проведе кръгла маса под наслов “Напредъкът на България в борбата със сивата икономика”, организирана съвместно от Асоциация на индустриалния капитал в България и Министерство на финансите на Република България. В кръглата маса взеха участие г-н Васил Велев /председател на УС на АИКБ/, г-жа Маринела Петрова /Директор на Дирекция “Икономическа и финансова политика” на Министерство на финансите/, д-р Милена Ангелова /главен секретар на АИКБ и ръководител на проекта “Ограничаване и превенция на неформалната икономика”/ и доц. Емилия Ченгелова /ключов експерт – социолог по проекта/.
В дискусията бяха очертани основните начини и похвати, чрез които да бъде ефективно ограничен сивият сектор е бе оценена ползата от мерките, предприети от държавата през последните години за справяне с този проблем.
Данните от проучванията показват, че неформалната икономика се свива в някои от традиционните си територии (работа без трудов договор, източване на ДДС, нефактуриране на действителните обороти), но намира засилен израз в други сиви практики – работа на фиктивни договори, осигуряване на суми, по-ниски от действително получаваните, както и недеклариране на действителните доходи от населението. В общественото мнение са създадени ясно изразени нагласи за нетолериране на сивите практики, подобрена е способността на работодателите и наетите лица за разпознаване на сивите практики, повишена е готовността на обществото за прилагане на действия за ограничаване и превенция на неформалната икономика. От приложените през периода 2010 - 2012 г. мерки от Правителството за редуциране на неформалните практики, най-висок практически ефект до момента имат мерките за директно отчитане на действителните обороти от продажбите, както и мерките за по-строго санкциониране на нарушенията на фискалната и данъчната дисциплина.
Анализите на емпиричните данни сочат, че темата за неформалната икономика ще бъде в центъра на дневния ред на обществото поне в близките 10 - 15 години. Регистрираният напредък е обнадеждаващ, но продължава да бъде висока психологическата нагласа и компромисното възприемане на определен вид неформални практики. Като ключов фактор за ограничаване и превенция на неформалната икономика бе определена по-добрата информираност на обществото за характера и целите на прилаганите мерки, който би повишил ефекта от мерките, а също и би изградил по-трайни нагласи за нетолериране на неформалните практики.
На кръглата маса бе представено и новото число на Композитния индекс “Икономика на светло” в съответствие с данните от 2011 г., който мери светлата част на икономиката – 67.07. Стойността на индекса се е повишила с 3.24 пункта спрямо данните от 2010 г., което показва, че предприетите от правителството мерки дават вече своите резултати.
Проведената кръгла маса е част от обществено информационната кампания по проект “Ограничаване и превенция на неформалната икономика”.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай