Има вероятност в следващия програмен период след 2014 г. България да получи по-малко европейски средства за селско стопанство. Това стана ясно от изказване на земеделския министър Мирослав Найденов в края на миналата седмица в Пловдив. Ден след като приключи поредният дебат по новата обща селскостопанска политика в Брюксел, Найденов заяви, че предлаганото намаление достига 500 млн. евро, но България вече е заявила, че няма да се съгласи с тази рамка.
Така планът, че в селското стопанство ще се влеят повече пари, няма да бъде изпълнен изцяло, като причината ще е орязване на целия европейски бюджет.
Трудни преговори
Новата селскостопанска политика след 2014 г., която променя драстично и някои правила за получаването на парите, е сред най-спорните. Редица държави начело с Великобритания предлагат пакетът пари за земеделие да бъде орязан. Годишно земеделска политика на ЕС струва около 55 млрд. евро, като в момента повечето от официалните предложения са тази сума да бъде намалена.
По-малко пари и за България
Ревизираните предложения за общата селскостопанска политика включват и намаление на парите, които получава България. В края на миналата седмица земеделският министър Мирослав Найденов обяви, че едно от тях е за намаление от около 500 млн. евро на средствата, идващи като директни плащания и финансиране в програмата за селските райони (които се очакваше да са общо между 8 и 9 млрд. евро за периода 2014-2020 г.). Това е песимистичният вариант.
Има и друго предложение, отново за намаление на парите, което за България би било с близо 260 млн. евро общо. Найденов обяви, че страната не е съгласна с предложените пакети и ще се бори да няма никакво орязване на парите за селско стопанство.
Къде е намалението
Въпреки че бюджетите за земеделие все още са твърде спорни (както за директните субсидии, така и за програмата за селските райони), в момента по-голяма неяснота има по пакетите за програмите. Според данните на земеделското министерство програмата за развитие на селските райони в настоящия период е 3.2 млрд. евро. От тях 2.6 млрд. евро са субсидии от Брюксел. Според едното предложение на ЕК тази сума в програмата трябва да намалее със 117.2 млн. евро. Според другото, направено преди около седмица, трябва да бъдат орязани 345.2 млн. евро от европейската субсидия, давана на България.
Трудно е да се каже кой ще е най-големият потърпевш от евентуалното орязване на средства. Досега по програмата за селските райони се разпределяха средства основно за закупуване на земеделска техника и пътища в общините, но през новия пероид акцентът ще е върху иновации и екология.
При директните субсидии към производителите очакванията на министерство на земеделието досега бяха за увеличение с 2 млрд. евро (или общо 5.5 млрд. евро) и няма информация да са ревизирани. Но ако бъде свит евробюджета като цяло, то и тук може да се очаква свиване.
Далеч от сближаване
Заради силния натиск за намаляване на парите за земеделие в следващия програмен период от няколко големи държави все по-малко са оптимистите, че има възможност след 2014 г. да се запази общият бюджет за земеделие. В тази посока са и ревизираните предложения на ЕК, които всеки път включват ново орязване на средствата. Парите за отделните държави обаче зависят и от разпределението на сумите, като някои от новите страни членки настояват за по-голямо "сближаване". В българската позиция е заложено и по-ранно изравняване на директните субсидии - през 2014 вместо 2016 г. Такова искане е отправила и Румъния, която се присъедини заедно с България към ЕС. Дали това ще бъде прието обаче все още не е ясно. Постигането на споразумение по земеделския бюджет изглежда все още далеч. За да се приеме новата селскостопанска политика, тя трябва да бъде одобрена от всичките 27 държави. Има страни, които вече предлагат новите правила да важат от 2015 г., за да се осигури повече време за намирането на баланса.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай