Сряда, 25 Декември 2024

Производствената инфлация с рекорд за годината

Публикация   01 Дек, 2012   /     capital   /     925

Очакванията на макроикономисти са, че инфлацията за 2012 г. ще остане под 5%

Рекордно висока производствена инфлация от 6.8% на годишна база отчете за октомври Националният статистически институт. Спрямо септември пък заводските цени отчитат минимално понижение – с 0.2%.

  Октомври е третият пореден месец, през който производствените цени растат с повече от 5 на сто на годишна база, а макар и с по-бавни темпове потребителската инфлация също се ускорява, като за октомври беше 4.4 процента.

      Какво става в отделните сектори

   В сравнение с миналата година по-съществено растат цените в текстилния сектор - с 10.6% (в  частност прозиводството на дрехи поскъпва с 1.8 на сто), заводските цени на храните растат с 6.9, на цигарите – с 6.1%. Поевтиняване на годишна база НСИ отчита при изделията от неметални минерални суровини - с 1%, и при ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 0.6  на сто.

  На месечна база пък преобладават движения в посока надолу. По-ниски цени отчита металургичната промишленост – с 1.5% под нивото за септември, а цените на кожарската индустрия се понижават с 0.7 процента.

Поскъпва продукцията на храните компании – с 0.6% и на химеческата промишленост – с 0.4%.

     Ефект върху домакинствата

  Според макроикономиста Георги Ганев обаче до края на годината не може да се очаква сериозно покачванен а потребителските цени, защото при основните им двигатели – храните и горивата има успокоение.

  "Динамиката на производствените цени е много по-нестабилна спрямо потребителската инфлация. За това нейните промени не винаги предопределят движението на потребителските цени. Причина за високите стойности може да са както повишено търсене, така и поскъпване на някои от прозиводствените фактори", обясни Георги Ганев.

  Допитване на сред макроикономисти показа, че всички очакват инфлацията за 2012 г. да остане под 5%, но това не означава, че натискът над домакинствата ще отслабне.

  Скрит ефект от лятното поскъпване на природния газ и електроенергията е, че то беше калкулирано в инфлацията за юли, но домакинствата ще го усетят по-сериозно едва сега заради увеличената консумация на ток и газ с цел отопление.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha