Финансовите директори в България са по-големи оптимисти от колегите си от Централна Европа. Това показва сравнително проучване на Deloitte в осем държави: Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словения, Словакия и България. Малко под една пета от анкетираните финансови директори на големи компании, опериращи в България, са изключително оптимистично настроени за финансовите перспективи на управляваните от тях организации, показва проучването.
Всички анкетирани са отговорили, че картината изглежда по-добре спрямо предходните 6 месеца. За сравнение, в Словакия около една трета имат по-лошо усещане за перспективите на компаниите си спрямо половин година по-рано и нито един финансов директор не е определил нагласата си като твърде оптимистична. В Полша почти половината от анкетираните смятат, че изгледите се влошават.
Участниците в българската част от проучването (което не е представително) са от 6 сектора, сред които най-голяма тежест имат енергетика и ресурси, производство, финансови услуги и технологии, медии и комуникации.
България е една от четирите сред всички около 23 държави, където има повишение на оптимизма сред финансовите ръководители спрямо половин година по-рано по думите на Гевин Флук, лидер на CFO (chief financial officer) програмата в "Делойт Централна Европа".
Доза предпазливост
Все пак българските финансов мениджъри са предпазливи в плановете си за следващата година. Над 72% от тях не мислят, че в момента времето е добро за поемане на риск. Двама от всеки трима финансови директори смятат, че свиването на разходите на компаниите им продължава да стои на дневен ред и през следващите 12 месеца. Над една четвърт от тях обаче поставят новите инвестиции като приоритет пред компаниите си за следващите 12 месеца (виж графиката). Според Васко Райчев, председател на "Делойт България", българският финансов мениджмънт е отворен към нови възможности.
"Признаците за това са видими в отговорите на над 44% от директорите, които ще търсят начини да увеличат приходите си от съществуващи пазари, а за над една трета новите пазари ще бъдат с най-висок приоритет в предстоящата година", каза още Райчев.
Риск отвън
Една от основните причини за предпазливостта на финансовите директори е стагнацията на икономиките от еврозоната, които са основен търговски партньор на България. Повечето международни организации, включително и Европейската комисия, вече ревизираха надолу прогнозите си за посоката на развитие на 17-те икономики през тази и следващата година.
Очакванията за ръста на българската икономика силно се влияят от тези за ЕС. България наистина е единствената страна в проучването, където част от финансовите директори (около 5%) очакват ръст на БВП през 2013 г. от над 3%. Делът на прогнозиращите рецесия е приблизително същият.
Преобладаващо обаче е мнението, че ръстът ще е в рамките на до 1.5%, колкото прогнозира и МВФ. Очакванията на повечето мениджъри са и за увеличение или поне липса на спад на безработицата.
Друг възможен проблем според една трета от анкетираните е трудно достъпните кредитите. Сред тях е и Атанас Добрев, главен финансов директор на Българската телекомуникационна компания (БТК). По думите му финансирането на компаниите ще идва все повече от капиталовия пазар и така американският модел ще навлезе в Европа и в България.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай