Сряда, 25 Декември 2024

Фабриката на единствения производител на кори за яйца в страната вече е в експлоатация

Публикация   22 Ноемв, 2012   /     akcent.bg   /     723

Бранимир Кирилов е горд собственик и на 200 декара млади лозови масиви

 

 

Днес се проведе последното за тази година заседание на Съвместната българо-румънска земеделска работна група (СБРЗРГ), реализирано със съдействието на Асоциация „Еврорегион Данубиус“.

 В началото на срещата зам. областният управител В. Маринов връчи дипломи за добра работа и активно участие в комисията, като награди Димитър Кънчев, директор на Областна дирекция на „Държавен фонд Земеделие“ Русе, Галина Георгиева, директор на дирекция в Областна дирекция „Земеделие“, д-р Димитрия Илиева, директор на Областна дирекция „Земеделие“.

Маринов представи участниците от българска страна, сред които Лили Ганчева, изпълнителен директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус”, Бранимир Кирилов – винопроизводител и домакин на днешната среща, Димитър Кънчев, директор на Областна дирекция на „Държавен фонд Земеделие“ Русе, Галина Георгиева, директор на дирекция в Областна дирекция „Земеделие“, д-р Димитрия Илиева, директор на Областна дирекция „Земеделие“, Атанас Атанасов, директор на Областна дирекция по безопасност на храните Русе, Манол Кившанов, директор на Областна дирекция „Държавен фонд Земеделие” Разград и др.

Йонел Мускалу, администратор на окръг Гюргево, от своя страна представи участниците в работната група. 

В рамките на теоретичната част бяха представени доклад за развитието на винопроизводството в Област Русе, както и възможности за подпомагане на лозаро – винарския сектор от Държавен фонд „Земеделие“. В доклада си Евлоги Ханчев, началник отдел в териториално звено Русе на Изпълнителна агенция по лозята и виното съобщи, че в момента на  територията на област Русе има 2160,4245(xa) винени лозя по ИС на ИАЛВ. От тях обработваеми са 600,0000 (xa), в това число 164,0000(xa)  новозасадени винени лозя. Топлото и сравнително сухо време през месеците август, септември и октомври са позволили гроздоберната кампания да протече при благоприятни природно-климатични условия, което съответно се е отразило и върху качеството на гроздето. Прибраните количества винено грозде за района на област Русе са с отлично качество без поражения от болести и високо захарно съдържание. Ханчев отбеляза още, че през изминалата стопанска година, поради ограничените си свободни производствени капацитети, повечето винарни свели до минимум изкупуването на грозде.

           

В рамките на срещата директорът на ОД на ДФ „Земеделие“ Димитър Кънчев представи четири възможности за подпомагане от Държавен фонд „Земеделие“: Мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства“, чиято основна цел е подобряването на конкурентоспособността на земеделието в Република България чрез преструктуриране и развитие на материалните мощности в стопанствата и насърчаване въвеждането на нови технически решения, както и Мярка 123 „Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти“, целяща да подобри цялостната дейност, икономическата ефективност и конкурентоспособността на предприятия от хранително-преработвателната и горската промишленост.

След приключването на теоретичната част участниците посетиха лозовите масиви от 200 дка на Бранимир Кирилов, след което се отправиха към ресторант „Левента”. Там те бяха запознати с историята на сградата, а в избата на ресторанта дегустираха виното от избата. По време на практическата част участниците се запознаха и с начина на производство на десертни и млади вина, както и с процеса на ферментация.

По-късно стана ясно, че Кирилов вече е реализирал проектът си за нова линия за производство на кори за яйца. Преди година фирмата му кандидатства по програма "Конкурентноспособност" и бе одобрена за съфинансиране. От седмица вече се предлага на контарегните продукт с провокиращо добро качество и цена.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha