Събота, 8 Август 2026

Време е за Бюджет '27!

Време е за Бюджет '27!
Публикация   08 Авг, 2026   /     Васил Велев   /     75

Как да се направи устойчив икономическия растеж, който от доста време е на изкуствено дишане

   Бюджетите на Асен Василив, станали възможни с любезното съдействие на Пеевски и Борисов и изпълнявани последно от Гюров, финишираха с 7,3% дефицит за първо тримесечие на 2026 г. Най-лош резултат за България във времето (през този век) и в пространството (не само в еврозоната, а и в целия ЕС)! Е, сега имаме бюджет с планиран дефицит от 5,7%, който е атакуван пред Конституционния съд (не много интелигентно) от тези, които направиха 7,3% дефицит, с мотив, че дефицитът не е 3%!?!
   Жалбите в КС (умишлено или от безхаберие на жалбоподавателите) биха стопирали и малкото реформи и мерки за ограничаване на кражби, разхищения и подаръци за мързеливите, за сметка на работливите, в Бюджет'26. Тези жалби са в защита на измамници, мързеливци, с нулева квалификация и нулево желание да се придобие. И в ущърб на намаляващия дял на трудолюбивите и квалифицираните у нас.
Вместо да гадаем ще успее ли КС да се произнесе преди края на годината и как ще гласува някой корифей по въпроса, като Д.А., несъмнено по-полезно би било да поразсъждаваме как да се оздравят болните публичните финанси и как да се направи устойчив икономическия растеж, който от доста време е на изкуствено дишане (най-бързо задлъжняващата страна в ЕС сме за 2025г.).
 
                 Откъде тръгваме.
Отчитаме и очакваме ръст на БВП от 2-3 %, но всъщност, по номинал, това е дори по-малко от взетия нов кредит от държавата! Взимаме заеми, раздаваме ги като увеличения на заплатите на многобройния бюджетен сектор, крадем ги чрез публични инвестиции и др. обществани поръчки, домакинствата също взимат кредити и всичко това се излива на пазара, където имаме три годишен спад на производството. Качваме потребление при падащо производство. Качват се цените, расте вноса, нараства отрицателното търговско салдо (над милиард евро месечно), растат лихвите по кредитите (двойно за 2 години), но самодоволно отчитаме ръст на икономиката!
 
   Харчим милиарди за хазарт (искаме да забогатеем бързо и без да учим и работим). Губим. Взимаме бързи кредити . Крием се от съдия изпълнител (над 100 хил. младежи).
 
   Зелената сделка и разменените санкции с Руската Федерация убиват индустрията на ЕС. Все по-видимо. Ще я спасяваме, готвейки се за война, която би ни погубила.
 
   Ето някои сектори, с дълго отлагани реформи, които очакваме да бъдат адресирани с Бюджет'27:
1. МВР, МО, служби, съдебна охрана.
България е страната с най-много разходи за персонал в сектор "Обществен ред и сигурност" в целия ЕС (като дял от БВП). Имаме с 1/3 повече служители на глава от населението от средното за ЕС. Имаме твърде ранно пенсиониране и всеки четвърти е в пенсионна възраст. Или е много тежко и затова се пенсионираш рано и си гледаш пенсията (или работиш в икономиката) или щом можеш да работиш години наред същата работа , масово, след пенсиониране, значи не е пък чак толкова тежко! За толкова ранно пенсиониране! 3 тодини работа в тези ведомства се броят за 5! Млади работещи пенсионери на няма и 60 години , имат по 65 години трудов стаж?! И продължаваме да ги осигуряваме за 1-ва категория труд, ние, данъкоплатците, работещите в иконовиката!Плюс бонуси , като 30 работни дни платен отпуск плюс още 20 дни (по един за всяка година служба), 2% годишно за прослужено време увеличение на заплата, 20 заплати при пенсиониране и др.п. екстри! Хиляди с ТЕЛК, хиляди с невзет изпит по физическа подготовка (вж. графиката). 1860,65 евро среден осигурителен доход и без да плащат осигуровки (при 1100,56 евро, намалени с осигуровките за своя сметка, средно за тези в икономиката, които изкарват парите и пълнят бюджета). И накрая такава сигурност, че имаме още 50 хиляди души, заети в частна охранителна дейност!
 
          2. Съдебна система.
И тук сме номер едно по разходи за персонал в ЕС, като дял от БВП. При това с два пъти повече разходи от средното за ЕС! Много на брой (вж. данните в приложение), с много привилегии (подобно на тези по т.1), със среден осигурителен доход 1822,05 евро на месец, без да плащат осигуровки като работещите в икономиката. И сме номер едно по усещане за корупция. Можете ли да посочите поне трима, осъдени за корупция?
Може да бъде изображение с текстово съобщение
 
   3. Държавна и общинска администрация.
Населението на България е намаляло с 1,1 млн. души от 2010 г. насам, а заетите в бюджетния сектор са се увеличили с 110 хиляди за същия период. Част от този ръст е за сметка на държавната и общинската администрация. Населението се срива. Сред най-бързо изчезващите нации в света сме. А тези, които трябва да обслужват населението растат! Освен, че са ни много, но са и доста по-добре платени от нас, обслужваните. Средния осигурителен доход на държавните служители е 1536,16 евро. Задушаваща бюрокрация и корупция на дребно. При милиарди изхарчени за електронно управление и в ерата на изкуствения интелект. (Данни и графика - в приложения)
 
 
 
 
 
 
 
 
   4. Здравеопазване и/или бизнес.
Много пари за болнична помощ и лекарства и малко за скрининг и профилактика. Операторите в здравеопазването печелят когато хората са болни, а не когато не се разболяват. И даже когато не са достатъчно болни, се третират се третират така, че да се източат възможно най-много пари от НЗОК. Имаме най-много болнични легла на глава от населението в ЕС (вж. графиката). И продължават да растат! При спад на населението. Алчността е направила хуманната медицина нехуманна. Разходите растат в пъти , резултатите се влошават (вж. т.7).
Може да бъде изображение с текст, който гласи 'Total beds in hospitals, 2024 (per 100 000 inhabitants) 1000 900 800 700 600 500 400 300 200 100 0 2 () Definition differs; Estimate; (Dfitttc የ) Break (り) 2023 data eurostat BULGARIA GERMANY ROMANIA AUSTRIA CZECHIA HUNGARY POLAND CROATIA SLOVAKIA BELGIUM() LITHUANIA FRANCE LATVIA GREECE OREECE ESTONIA SLOVENIA LUXEMBOURG MALTA PORTUGAL CYPRUS ITALY IRELAND SPAIN FINLAND( DENMARK NETHERLAN SWEDEN SWITZERLAND( NORWAY ICELAND LIECHTENSTEIN'
 
   5. Висше образование с поглед към средното. И обратно.
Плащаме за в пъти по-голям капацитет в 51 висши училища, от необходимият ни. КПД-то е под 25% (виж графика в приложение). А ако сравним структурата на приема с потребностите на пазара на труда, ще разберем, че е още по-зле работата! Само в държавните ВУ има повече места за първокурсници (над 50 хил.), от завършващите средно образование (45 хил.). А като добавим и частните висши училища и извадим заминаващите в чужбина зрелостници, ще видим, че за всеки каннидат-студент има 2 (ДВЕ) места в университет!
За сметка на това половината деветокласници са двойкаджии по български, математика и природни науки и с Кипър се борим за последното място в целия ЕС по резултати от PISA (тест на ОИСР). Искаме децата да учат езици за да мият чинии на запад (това е образ), вместо да учат професии, математика и физика, техника, химия и биология и да са полезни за себе си, семейството и страната си.
 
   6. Пенсии, минимална пенсия, инвалидни пенсии, ковид добавка.
Нетният коефициент на заместване на дохода от заплата с пенсия изпреварва през последните години средния за ЕС и ОИСР (68-70% в България при 63-65% в "клубовете на богатите"). Т.е. от работещите си децата, пенсионерите днес в България, изземват повече доход, от тези с които се сравняваме постоянно. И още по-важно - нарушена е грубо връзката между осигурителния принос и получаваната пенсия. Голяма несправедливост се постига с минималната пенсия. 45% от пенсионерите получават еднаква (минимална) пенсия при различен (в десетки проценти) осигурителен принос! Минимална пенсия не трябва да има изобщо! Всеки следва да получава пенсия съответстваща на осигурителния му принос. Останалото е работа на социалното подпомагане, а не на пенсионната система. И не, не е едно и също! Социалното подпомагане е след подоходен и имуществен тест! Сега хора със средна, а и висока квалификация и със среден осигурителен принос, получават пенсии като тези, които са укривали доходи и осигуровки, не са се учили, не са се квалифицирали, мързелували са. Това е горивото за сивия сектор! Другата, насърчавана от популизма на политиците, измама е с инвалидните пенсии - близо всеки втори нов пенсионер е по инвалидност. Във война ли сме? Ковид добавката в пенсията е еднаква за всички и също добавя несправедливост. Ако е била оправдана за година/две по време на ковид, сега трябва да се премахне или диференцира. Друтото е несправедливо и демотивиращо.
 
   7. ТЕЛК и социални асистенти. (Виж графиките)
Такова нещо, като нашето ТЕЛК, няма никъде по света. Рудимент от соца е! Вместо да мери остатъчна работоспособност, да се грижи за рехабилитация, адаптация на работните места, възстановяване и реализация, системата "натрупва" дефицити , които често са обичайно присъщи за съответната възраст и етого заветното решение - ТЕЛК! Често и с измама, подкупи, масова корупция на дребно. Другите "бивши соц. страни" направиха реформа на медицинската и трудовата експертиза и забравиха! И тук сме последни. А последните години допълнително широко отворихме вратата за източване на общестрен ресурс. Пак да повторим - близо всяка втора нова пенсия е по инвалидност. Населението намалява, ТЕЛКовете растат! А социалните асистенти (с необлагаем доход за който не малко работници биха завиждали) по брой вече изпревариха значително държавните служители и настигат заетите в туризма.
 
   8. ТБО и Данъчни оценки.
България вече над десетилетие е единствената страна в ЕС, която не е въвела принципа "Замърсителя плаща" при определяне на "Такса Битови Отпадъци"! И понеже не плаща замърсителя, а работниците ни (предприятията), замърсителят замърсява здраво! Живеем в сметище. А фирмите по чистотата правят доходен бизнес! Защо си мисля, че и кметовете са ОК тука, след като саботират толкова енергично реформата?! Всички в ЕС могат, само ние не?! Даже и не стигаме до разделно събиране и използване на отпадъците като суровина.
А данъчните оценки са забравени на нива, чудесни за сива икономика и пране на пари! Оценките следва да доближат пазарните стойност, а ставката на Данък Недвижими Имоти да се понижи. Така ще се отчитат сделките по реалната им цена, ще трябва купувачите да обясняват откъде са им парите, общинските бюджети ще получат повече приходи, които ще позволят по-малко увеличение на ТБО. А ДНИ ще се регулира със ставката, за да не се увеличи в пъти.
 
   9. Купуване на Болнични, повторно заплащане на първите 2 дни.
Днес всеки, който се напие вечерта и не му се ходи на работа, или пък си намери работа на черно за 2-3 дни, може да си "купи" болничен! И да не отиде на работа, но да получава възнаграждение - болнични. Първите два дни за сметка на предприятието, т.е. за сметка на колегите си, които работят. Нищо, че е осигурен от предприятието за този случай, НОИ заплаща чак от 3-я ден измамата. (Това беше въведено временно през 2010 г.!) Стана практика по 20+% от работниците да не идват на работа без даже да известят за това навреме. И няма нито един корумпиран лекар, продаващ болнични, с отнети права или друго наказание, което да го спре!
10. Корупция и публични инвестиции (от милиони евро вповече на км до милиарди в повече на енергоблок в АЕЦ).
Над 2/3 от обществените поръчки са с един участник или изобщо без конкурс (виж данни в приложение). 77% от предприемачите са убедени, че обществените поръчки се правят за предварително определена фирма. Очевидно при ограничаване на кражбите (и корупцията на едро), с мното по-малко пари може да се свърши много повече работа. Публично-частните партньорства и капиталовия пазар са ефективни и ефикастни инструменти тук. Двата нови енергоблока в Козлодуй ни бяха обещани на цена по 6,5 - 7,0 млрд. щ.д. и преди 2038 г. готови. Всичко отгоре ще го броим за корупция и/или некадърност. А може за 2/3 от тази сума и за 1/2 от времето да ги имаме работещи в Белене. Ама други. Такива, каквито са над 70 % от строящите се в момента като експорт в света (70+% е пазарния дял на Росатом). Не е грешка. Това е дела на Росатом от световния експорт.
Разходите за война - колкото повече, толкова по-зле. Затъваме в дългове, взимаме от българските работници и плащаме на американските компании за нещо, което в най-добрия случай няма да ни трябва. А в най-лошия - няма да има кой да направи изводите и препоръките.
 
   Видно от числата по-горе, всеки пети, или даже всеки четвърти зает в бюджетната сфера може и трябва да бъде съкратен, преквалифициран и насочен към създаване, а не към разпределяне и потребяване на материални блага. В България няма кой да работи в икономиката (виж графиката - България е с най-ниска безработица в ЕС и безработицата е под всякакъв санитарен минимум ) Т.е. тези съкращения няма да увеличат безработицата, а ще намалят вноса на човешки ресурси от трети страни. Отделно, възнагражденията на заетите в повечето бюджетни системи, силно изпревариха възможностите на икономиката и следва да се позабавят малко, за да може икономиката да ги настигне.
 
   Това (от 1 до 10) е неизчерпателен списък на неефективностите и вредните за общественото развитие политики, които чакат решения. Реформите могат да поставят на здрава основа и ускорят растежа и биха поставили страната ни на по-добро място в потъващия кораб на ЕС.
 
   За да спрем потъването, трябва лидерство в ЕС, което да вижда, че царят в Брюксел, Берлин и Париж е гол. Това първо. И нови политики като канселиране на Зелена сделка, отмяна на санкции, осигу.яране на конкурентна цена на енергията и суровините, отмяна на налудничави регулации, подкрепа за инвестиции, друга мигрантска и социална политика, реиндустриализация и още нещо. Но това е друга тема.
Тагове : бюджет ,