Банките от Западна Европа са продължили да свиват подпомагането на своите дъщерни институции в България и през второто тримесечие на 2012 г., се казва в доклад на Европейската инвестиционни банка (ЕИБ). Mежду октомври 2011 г. и юли 2012 г. тази сума е достигнала около 5 млрд. лева.
Изтеглянето на средства и намаляването на помощта за дъщерните банки е продължило в периода април-юни 2012 г., макар и с по-бавни темпове в сравнение с края на 2011 г., когато проблемът е започнал да става тревожен, пише в проучването на ЕИБ.
Ситуацията е притеснителна, защото от Централна, Източна и Югоизточна Европа (без Русия и Турция) за второто тримесечие са изтеглени или не са отпуснати средства, равняващи се на 0.8% от БВП на района, а за последните 9 месеца - на 4% от БВП, твърдят експертите на ЕИБ.
Според доклада в Унгария, Словения и Хърватия положението е още по-притеснително. Така се потвърждава тенденцията, че банките-майки затягат кредитирането на своите поделения в района. Анализаторите твърдят, че за местните финансови институции е станало по-скъпо да се финансират от западните си собственици. Освен това е намаляло търсенето на заеми от местния бизнес и граждани.
От ЕИБ посочват, че част от изнасянето на средства се дължи и на изобилието на средства в дъщерните банки, които не могат да раздадат като кредити заради свитото търсене или недостатъчно добри за финансиране проекти. Затова те предпочитали да върнат парите на банките майки, към които имат задължения, отколкото да продължат да чакат подобряване на икономическия растеж в съответната страна.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай