Инфлацията остава висока и през октомври, макар и да забавя темповете си. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ).
На месечна база тя е 0.3%, а спрямо миналия октомври животът официално е поскъпнал с 4.4 на сто. През септември тези темпове бяха 4.9% за годината, а на месечна база - 1.1 процента, или втората най-висока стойност за годината след юли, когато поскъпнаха природният газ и електроенергията.
Покачването на потребителските цени при депресирана икономика като българската допълнително пречи на растежа, защото в условия на замразени доходи спада покупателната способност на домакинствата.
Това може да се превърне в реален проблем, коментираха от Райфайзенбанк в месечния си икономически анализ и предупредиха, че тя може да влияе негативно на икономиката до лятото на идната година.
Според официалната правителствена прогноза за тази година инфлацията ще е 2.8%, но по оценки на частния сектор тя ще е значително по-висока – 4.4 процента според Райфайзенбанк.
По отделни стокови групи най-сериозно поскъпват дрехите и обувките – с 4.7%, докато саптемврийският двигател на инфлацията – хранителните продукти, поскъват само с 0.3 на сто през октомври. Разходите за образование също се покачват – с 2.3 процента.
Поевтиняване има на транспортните услуги – с 1.7%, заради спада на цените на всички течни горива, ползвани в автомобилния транспорт. По-ниски са цените и на здравните услуги с 0.8%. НСИ пояснява, че това се дължи на поевтиняването на лекарствата, докато стоматологичните услуги са поскъпнали, а останалите медицински услуги са запазили цените си без промяна.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай