В навечерието на лятната ваканция лекари от Военномедицинска академия и представители на Държавната агенция за закрила на детето предупредиха за опасностите от вейповете, райския газ и модерните синтетични наркотици. По време на среща с членовете на Съвета на децата специалистите бяха категорични - няма безопасна дрога, а дори еднократната употреба може да доведе до тежки последствия.
Повече от година лекари от Военномедицинска академия провеждат срещи с ученици в различни градове на страната, а над 4000 деца вече са участвали в разговори за зависимостите, рисковото поведение и последствията за здравето и живота.
Полковник Доц. Димо Димов, заместник-началник на ВМА: „Днес сме в Централната военна болница, където са обединени ултрамодерни технологии, роботизирана техника и високоспециализиран персонал. Тук ние в МБАЛ- София на ВМА поемаме над 30% от всички спешни случаи в столицата. Всъщност именно от тази позиция ние съзнаваме нашата отговорност пред обществото по социално значими въпроси.
Участваме в многобройни прояви, свързани с превенцията и профилактиката на заболяванията.“ По време на срещата специалистите представиха и най-разпространените модерни дроги. Сред тях е фентанилът, LSD и други синтетични вещества, които причиняват тежки психични и физиологични промени.
Лекарите обърнаха специално внимание и на вейповете и райския газ. Те обясниха, че електронните цигари първоначално са създадени като алтернатива на традиционното тютюнопушене, но днес често съдържат неясни смеси от никотин, химически вещества и синтетични наркотици. При райския газ рискът от предозиране е изключително висок, а последствията могат да доведат до тежки увреждания на нервната система.
Доцент Стефка Мантарова - началник на клиника „Нервни болести“- ВМА: „ При пряката реакция от употреба на психоактивни вещества може да настъпи еуфория, емоционална лабилност, суицидна идея може да се появят, а в някои случаи и халюцинации и параноя, които могат да доведат до нереалност в обстановката и човекът, който употребил веществото. Да вземе нерационално решение, което виждаме напоследък, за съжаление и в новините като последица от употребата на психоактивните вещества, а следствие на по-продължителната употреба, разбира се, развитието на синдрома на толеранса и на абстинентния синдром.“ „Няма безопасна дрога“, категорични бяха медиците пред учениците.
Доцент Людмила Нейкова - началник на катедра „Токсикология“ – ВМА: „Всяко ново вещество е с непредвидими последствия. Не бъдете пасивни и не попадайте в лошата статистика“ Комуникацията между родители и деца остава най-важната превенция срещу зависимостите, защото забраните сами по себе си рядко дават резултат.
А призивът към членовете на Съвета на децата е да разказват на съучениците си колко вредна е употребата на тези вещества и какви могат да бъдат последствията.