Пшеницата няма да поскъпне до края на годината, прогнозират от Министерството на земеделието и храните, а увеличението на цената до момента се дължало на износа.
За последните 20 години такова съчетание на количество и качество на хлебното зърно в страната не е постигано. Това каза Павел Николов, главен директор на дирекцията "Зърно и зърнени продукти" в МЗХ, на дискусия "Здравословни храни на българския пазар", организирана от b2b Media в "Интер Експо център".
По думите му с много добри хлебопекарни качества е 90 на сто от произведената пшеница. В първа група - с най-добро качество, попадат 2.5 на сто от пшеницата при 1.7 на сто за миналогодишната реколта. Втора група - най-масовата, е 40.3 на сто при 39.6 на сто през 2011 г., а втора Б-група - 43.2 на сто при 43 на сто за 2011 година.
От трета група - фуражна пшеница, с ниски хлебопекарни качества сега са 11 на сто от зърното. В тази група са попаднали пшеници, при които само един от компонентите е със занижени качества и затова около шест на сто от нея също може да се използват за производство на брашна.
Тези данни според Николов дават основание да се каже, че 96 на сто от прибраната пшеница от новата реколта е годна за производство на брашна за хляб и сладкарски изделия.
Експертът аргументира твърдението си с конкретни данни, показващи качествата на зърното - съдържание на 10.8 на сто влага при 11.3 на сто през 2011 г., добив на мокър глутен средно 27 на сто при 23 на сто - за миналата реколта, число на хлебопекарна сила - 57 условни единици при 52 за 2011-а. Съдържанието на протеини е 12.8 на сто при 11.4 за миналата година.
По негови данни за периода от 1 юни до 31 октомври са употребени 885 хил. тона, изнесените количества са 1.484 млн. тона и към края на октомври страната разполага с 2.315 млн. тона пшеница.
При положение че до новата реколта са необходими 1.2 млн. тона брашно, наличното количество е напълно достатъчно. Свободните количества зърно, които могат да се изнасят, са 920 хил. тона, обобщи Николов.
До Нова година няма да има увеличение на цената на пшеницата, прогнозира експертът.
След скока на цените на зърното през периода юли и август за първи път стартовата цена на пшеницата от нова реколта има завишение, като средната цена е била 392 лв/т без ДДС през юли и 426 лв./т през август.
Според Николов това се дължи на износа в страни предимно от ЕС.
Форумът събра на едно място представители на държавата, контролните органи, производители, диструбутори, доставчици и крайни търговци.
Целта на дискусията беше да се представят практиките в сферата на хлебарството, сладкарството и месопреработването. Да се покажат почтените бизнеси и да се коментират непочтените спрямо потребителите прояви в сектора. Ще се коментират проблемите, предимствата и качеството на произвежданите продукти и предоставяните стоки и услуги. Участниците дискутираха наредбите, изискванията за качество и стандартите, съобразени с нормативна уредба на ЕС за предлаганите продукти на пазара.
Сред останалите участници бяха Д-р Камен Николов и Атанас Дробенов от Българската агенция по безопасност на храните, Mариана Кукушева – председател на УС на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България, Кольо Колев – секретар на Националната браншова камара на индустриалните хлебопроизводители, Ростислава Павлова, изп. директор Puratos България, Ангелин Ангелов, мениджър качество и стандарти Delhaize България и Тотка Симеонова, ръководител качество Захарни заводи.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай