Публикация 26 Март, 2026 / akcent.bg / 93 Програмата ще започне с официално откриване и представяне на открит музей „Оръжията на свободата"
На 28 март 2026 г. (събота) от 11:00 ч. на площада пред НЧ „Тома Кърджиев-1873" в село Червена вода ще се проведе мащабният Пролетен комитски събор „150 г. – АПРИЛ 1876". Събитието е посветено на вековния юбилей от Априлската епопея и има за цел да почете паметта на героите, дали живота си за свободата на България.
Програмата ще започне с официално откриване и представяне на открит музей „Оръжията на свободата", включващ над 150 автентични експоната, воювали за националното ни освобождение. За най-младите посетители е предвидена детска работилница с оцветяване на графики на български воини, стрелба с прабългарски лък и въздушна пушка.
В 12:30 ч. ще бъде отслужена панахида за загиналите, последвана от поднасяне на венци и цветя. След молебен за здраве в 13:00 ч., организаторите ще раздадат празничен традиционен обяд на жителите и гостите на селото.
Следобедните часове са наситени с фолклор и танци. От 14:00 ч. започва поздравителен концерт, а от 16:00 ч. площадът ще бъде домакин на голямо народно хоро (хоротека). Кулминацията на събора е в 17:00 ч. с историческия спектакъл „Гласовете ви чувам, делата ви помня", посветен на 150-годишнината от събитията през април 1876 г..
Организатори на събитието са НЧ „Гоце Делчев-2009" – гр. Русе, НЧ „Тома Кърджиев-1873" – с. Червена вода и Национално дружество „Традиция" – клон Русе. При неблагоприятни метеорологични условия, програмата ще се премести в киносалона на местното читалище.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай