Сряда, 25 Декември 2024

Бизнес климатът се влошава през октомври

Публикация   30 Окт, 2012   /     capital   /     393

Индустрията с най-голям спад заради загубени поръчки от чужбина

  Икономическата среда се влошава през октомври. Това показва анкетата на Националния статистически институт (НСИ) за бизнес климата. Проучването на стопанската конюнктура обхваща строителство, индустрия, търговия на дребно и услуги и отразява вижданията на компаниите за настоящата икономическа среда и перспективите, както и за намеренията им да съкращават персонал или да наемат нов. 

   Конкретно за октомври общите оценки за бизнес климата са с 2.7 процентни пункта по-ниски, отколкото през септември. Тогава имаше застой и оценките бяха на същото равнище като през август. И въпреки че данните на НСИ показват влошаване на усещането за бизнес средата във всички икономически сектори, компаниите, до които се допита "Капитал Daily", не споделят този песимизъм.
 
   Най-сериозният спад
Най-сериозно влошаване на бизнес средата има в индустриалния сектор, където оценките се понижават с 3.6 пункта само за месец.

   "Настоящата производствена активност се оценява като намалена, а очакванията за следващите три месеца са по-умерени", посочват от НСИ. От юли до октомври пък натоварването на производствените мощности в индустриалния сектор спада с 1.8 процентни пункта и вече е 69.5%.

   Мениджъри обаче посочват, че ако има проблеми в момента, те са със сезонен характер, а не отразяват ново преструктуриране за икономиките. Затова и представителите на две от големите експортно ориентирани индустриални компании коментираха, че не считат условията за бизнес по-лоши в сравнение с предходния месец.

   Пред индустрията обаче се очертава един нов проблем - забавянето на растежа в азиатските икономики. Точно пазарите от арабския свят и Азия станаха основна алтернатива за българските производители като място, където да продават продукцията си. Според Десислава Николова, старши икономист в Институт за пазарна икономика, растежът в Китай също ще започне да се забавя и това може да засегне допълнително българския износ. "Занапред фирмите ще трябва да калкулират и риска продажбите им в Азия също да спадат", допълва тя.

   Строителство

  В строителния бранш оценките за бизнес средата се влошават с 2.9%. От НСИ посочват, че това се дължи на изменение в преобладаващите очаквания от подобрение на състоянието в бранша към запазване на сегашното положение.

  "Производственият график е осигурен с договори за 4.7 месеца, като е регистрирано понижение от 0.8 месеца спрямо оценката през юли. Същевременно и очакванията за нови поръчки през следващите шест месеца са по-песимистични", съобщават от НСИ.

   Търговията и услугите в застой

  Подобно е и положението в търговията на дребно, където оценките се понижават с 1.8%, и в сектора на услугите, където понижението е 1.3 на сто. И в двата отрасъла оценките за перспективите в следващите три до шест месеца са по-резервирани. Основните притеснения са свързани с несигурната среда, но търговците са прогнозирали известно покачване на цените, които ще предлагат за стоките си през следващите три месеца, а в сектора на услугите прогнозата е да останат без промяна.

   По-голямата картина

   Ако производството на българските компании остане потиснато и през четвъртото тримесечие, това ще означава, че 2012 ще е поредната година, при която брутният продукт ще расте с около един процент. През първите две тримесечия икономиката растеше с по 0.5% главно заради слабото търсене на българска индустриална продукция, но и заради подтиснатото свиване на вътрешния пазар. Въпреки че правителството поддържа оптимистична прогноза за 1.2% през тази година, все повече икономисти смятат, че тя няма да се изпълни, защото това би означавало през третото и четвъртото тримесечие БВП трябва да расте с тройно по-бързи темпове.

  Дори и това да стане, според повечето анализатори икономиката няма да се промени в качествено отношение, като безработицата остава на равнище около 12%. Повишаването на доходите пък ще е факт само за част от заетите българи и увеличаването на потреблението ще се дължи на по-високи цени, а не на по-голямо търсене.
 
  Мнения


   Иван Динев, директор за връзки с инвеститорите, "Алкомет" – Шумен:
   Откриваме и нови мощности

  Ние работим почти същите обеми като през последните години. Миналата година за деветмесечието бяхме произвели 40.3 хил. тона, а сега имаме 40 хил. тона продукция.
Откриваме и нови мощности за увеличаване на валцовото производство с 30%. Това се налага заради по-високото търсене за нашата продукция, защото досега увеличавахме производството с подобряване на дисциплината и рандемана, но всичко си има граници. През 2014 и 2015 г. ще увеличим и пресовото производство. Осмеляваме се да инвестираме, защото европейските пазари са положително настроени към нас.

  Ние имаме друго притеснение – как ще се движи цената на нашата суровина. Когато тя поевтинява, ние също трябва да понижаваме цените си, а това намалява приходите ни. След период на понижение и застой в момента цените се доближават до нивото си от началото на годината. Затова и очакванията ни са в близкото бъдеще да запазим стабилни перспективи.

   Антон Петров, "Стомана индъстри":

   Не мога да кажа, че има влошаване

  В никакъв случай не мога да кажа, че има влошаване на бизнеса. Може би резултатите на НСИ отразяват едно общо черногледство. Очертанията с хоризонт половин година до две години се виждат много по-ясно, отколкото преди две години. Европа върви напред и не виждам какво води до по-голяма несигурност. Има временни фактори, които обуславят малко по-сложното положение на пазара на цветни метали. Поръчките намаляват, но пазарната конюнктура е да има по-ниски цени и по-свито търсене всяка есен. Това се дължи и на сезонни фактори, и на това, че търговците, които се явяват посредници на производителите, изчистват складовите си наличности в края на всяка година.

   Така търсенето от производителите спада. Нека не забравяме, че през миналата година износът нарасна с близо една трета, а тази година продължава да се увеличава, това е много важен положителен сигнал. За да се извеждат нови прогнози и тенденции в индустрията, трябва да са събират наблюдения от поне шест месеца.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha