Вторник, 24 Декември 2024

Данъчни привилегии точат от бюджета 500 млн. лв. годишно

Данъчни привилегии точат от бюджета 500 млн. лв. годишно
Публикация   18 Окт, 2012   /     в-к "Сега"   /     824

 Данъчните привилегии, прокарани за избрани групи, са лишили бюджета от поне половин милиард лева постъпления през 2011 г. А за последните 10 години различните преференции - намалени ставки, освобождаване от налог и т.н., закръглят внушителните 3 млрд. лева пропуснати ползи за хазната. Това разкрива анализ на Института за пазарна икономика, озаглавен "Данъчните дупки, които товарят бюджета и спират реформите". Големият проблем е, че когато едни категории данъкоплатци получават привилегии, всички останали трябва да плащат повече, за да не се продъни бюджетът, а това изкривява данъчната среда, коментират от ИПИ.

Анализът дава различни примери за привилегии, като поставя на фокус най-големите бюджетни галеници - земеделските производители. През 2008-2009 г. доходите им не се облагаха изобщо, данък печалба им се преотстъпваше, възстановяваше се акцизът на горивата и т.н., като през този период специалното им третиране е лишило хазната от над 200 млн. лева. От 2010 г. доходите им вече се облагат със стандартния плосък данък (10%), но тъй като се приспадат 60% нормативно признати разходи, реалната ставка за тях е 4%. Едноличните търговци, регистрирани като агропроизводители, също ползват облекчения. Така миналата година 1112 ЕТ са спестили подоходен данък от близо 28 млн. лева. А отделно от данъчните реверанси фермерите получават щедри субсидии - от ЕС и от българския бюджет. От данъчните облекчения се възползват и крупни агробизнесмени, които станаха милионери от европомощи.

Друг сектор със специално третиране е туризмът. Единствената намалена ставка в българския закон за ДДС е за хотелиерските услуги - 9%. Тази привилегия е лишила бюджета от близо 110 млн. лева през 2011 г., са изчислили от ИПИ. В Закона за ДДС има и други "специални" режими. Финансовите, застрахователните услуги и хазартът например се третират като освободени доставки, а в социалните услуги и спорта се прилага нулева ставка.

Част от преференциите в българските закони облагодетелстват международни организации и техния персонал. В Закона за акцизите например, който третира облагането на цигари, алкохол, горива и т.н., от плащане на налога се освобождават посолства, консулства, институции на Европейската общност и т.н. "Интересно е как европейските институции, които на практика налагат високи акцизи в България, са оставили вратичка за самите себе си и за тях акциз няма", коментира Петър Ганев от ИПИ.

Сега управляващите предлагат големите инвеститори да не дължат осигуровки, това може да отвори нова дупка в бюджет 2013 и да послужи като оправдание за вдигане на данъци, предупреждава анализът.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha