Сряда, 15 Януари 2025

Тодор Попов, председател на сдружението на общините: Кметовете и Дянков мислят различно

Тодор Попов, председател на сдружението на общините: Кметовете и Дянков мислят различно
Публикация   17 Окт, 2012   /     интервю- в-к "Дневник"   /     639

Тодор Попов е председател на Националното сдружение на общините. Той спечели поста през пролетта с подкрепата на представители на ГЕРБ, ДПС и десницата. Кмет е на Пазарджик. Беше издигнат от  "Коалиция за Пазарджик", в която участваха НДСВ, радикалдемократи, свободни демократи и "Обединени земеделци".
 
Попов коментира новия закон за местните власти, който подготвя сдружението на общините, бюджета за 2013 година, както и проблемите на кметовете и съветите.

Какво е обобщението ви за осмата среща на местните власти?
- Не мога да не бъда удовлетворен. Смятам, че постигнахме относително прилична финансова рамка за 2013 година. Получихме институционалната подкрепа на президента, премиера и всички ресорни министри. Нещата нямат само парично измерение.

Обсъди се и много важният въпрос за успешното приключване на европейското финансиране за този планов период - остава година и два-три месеца. Трябва да завършим всичко по договарянето. По отношение на разплащането важи принципът "плюс две", т.е. ще имаме възможност до две години след това да усвояваме.

Вече трябва да чертаем основните тенденции и приоритети за следващия планов период. Тази и следващата година ще бъдат ключови за следващите десет години.

Срещата беше много конструктивна. Всеки един от нас вече е узрял, че трябва да се мисли държавнически и да подхождаме прагматично, а не политико-емоционално, което е абсолютно безсмислено. Затова съм удовлетворен и по-обнадежден.

От изпълнителната власт ви критикуваха. Премиерът отново каза, че местните власти не са усвоили пари за оборудване на общинските болници.
- Не това беше акцентът. Не казваме, че сме идеални, че всичко е наред, че колегите имат на 100% административен капацитет... Като цяло проблемът с усвояването на тези пари за болниците е голям.

Имаме неусвоени средства и за туристическите атракции и няколко проекта, които засягат големите градове - за градския транспорт. До края на годината трябва да решим заедно с регионалния министър Лиляна Павлова дали ще продължим или прекратим тези проекти.

Тези пари не се губят - те пак ще отидат за общините. Но не трябва да рискуваме да ги загубим. Даваме си сметка, че и общините имаме своите пропуски, но камбаната трябва да бие рано. Колегите недоволстват затова, че няма финансиране на общинските болници, а в същото време не се възползват от ресурса, който биха могли да получат.

Какъв е проблемът?
- Всеки случай има своята специфика. Има и друг въпрос - никой не знае каква ще бъде реформата в здравната система. Има опасения, че може болницата да се ремонтира, а след година да престане да бъде болница. Има такъв момент на несигурност, защото не знаем какво ще стане догодина.

Ще има недоволство от колеги - ще се прекратяват договори със здравното министерство за еврофинансиране, но такива са реалностите. Не мога да си обясня как може да си подписал договор през 2008 година, а досега да не си обявил поръчка за изпълнение. И после да убеждаваш, че за година и половина ще можеш да спасиш този проект.

Идването на премиера беше знаково за неговото отношение към местните власти. Смятам, че ще продължим да помагаме. Премиерът се ядоса, че се работи неефективно, защото някои колеги наистина нямат тази заинтересованост, която други имат.

Вчера премиерът обеща 15 млн. лева още изравнителна субсидия. Това достатъчно ли е?
- Тази сума се превърна в акцент, но всъщност изравнителната субсидия за всички общини е над 240 млн. лева, а това не са малко пари. Всички пера бяха увеличени, но само изравнителната субсидия остава непроменена вече трета година.

Всъщност това са най-важните средства, които малките общини ще получат, защото те нямат никакви собствени приходи и разчитат на субсидията. На тях 5-10 хиляди лева ще им бъдат полезни. Искахме правителството да направи този жест.

Настоявах и в личен разговор с премиера да го направят, въпреки че това не среща одобрението на финансовия министър Симеон Дянков и неговия заместник Влади Горанов, защото за тях все едно тези пари си ги хвърлил и си ги изхарчил за глупости.

Те мислят като счетоводители. Не казвам, че това е лошо, но този начин на мислене е различен от нашия. Общините мислим за решаването на конкретни проблеми. Разликата е голяма. С тези средства не искаме да поставяме под угроза валутното състояние на страната. Искаме ги като знаков жест, а не че ще ни решат някакъв кардинален проблем. Силно се надявам да намерим разбиране и в Народното събрание.

Зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова каза, че ще се водят преговори с Европейската комисия за прехвърлянето на милиони от неатрактивни мерки по Програмата за селските райони към общинската инфраструктура. Добра стъпка ли е това решение?
- Като цяло имаме проблеми в усвояването на средства от селската програма. Идеята и желанието на Боянова е да се прехвърлят пари към подадените проекти за сектори с изчерпани средства. Могат да се прехвърлят около 400 млн. лева, които ще послужат за финансиране за следващата година само за  проекти, които вече са подадени, а не за нови. Става дума за готови проекти, които чакат само финансиране, за да започнат. Това за малките общини ще бъде една супер важна стъпка.

Сдружението на общините подготвя законопроект за местните власти. Какъв трябва да е подходът - надграждане на старите правила или изцяло нов закон?
- Моето лично мнение, че не трябва да правим някакви революционни промени, защото не е правилният момент - и икономически, и политически. Трябва да видим къде са нашите притеснения по сега действащото законодателство, но промените да надграждат добрите практики. Това е логично да направим.

Днес имаше 20 различни мнения. Каквото реши мнозинството, това ще се направи.

Правилно ли е в изборна година да се правят тези промени?
- Избори е имало, ще има и след нас. След 10 юли, ще дойде и 11 юли. Не очаквам някакви революционни промени в политическата конюнктура. По моя преценка най-вероятно това управление ще се запази. За добро или за лошо, няма значение - това е положението. Искам напролет да сме готови с проекта и да го внесем чрез Министерския съвет.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още