Хипертония (високо кръвно налягане) е едно от най-често срещаните хронични заболявания в световен мащаб и е водещ рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания, инсулт и бъбречна недостатъчност. Според Световната здравна организация (СЗО) над 1,2 милиарда души живеят с хипертония, като значителна част от тях са диагностицирани след 40-годишна възраст.
Повишените температури през летните месеци и дългото излагане на пряка слънчева светлина могат да бъдат опасни за всеки, независимо от възрастта, здравето и конкретното физическо състояние и особено за страдащите от хипертония. Температури над 32 градуса карат кръвоносните съдове да се разширяват, налягането върху стените им намалява и артериалното налягане спада. С напредване на възрастта, еластичността на съдовете намалява, артериите се стесняват, а могат да се появят и други съдови увреждания. Всичко това поставя хората с високо кръвно в риск през летните месеци.
Сърдечно- съдовите усложнения, които са следствие от високото кръвно налягане, водят до сериозни здравни проблеми и влошават качеството на живот.
Риск за здравето при горещо време
Консултация с кардиолог
С настъпването на лятото, при много страдащи от хипертония се налага известна корекция на лечението — намаляване на дозите и/или броя на приеманите медикаменти. Промяната в лечението следва да се случи след консултация с кардиолог. При вземане на решение за промяна в лечението, пациентите трябва стриктно да проследят артериалното си налягане у дома в следващите дни и седмици и при необходимост веднага да потърсят лекарска помощ.
Излагане на слънце
Силното слънчево греене през летните дни, особено през обедните часове, е самостоятелен рисков фактор за хипертониците. Нагряването на главата може да промени кръвоснабдяването на мозъка, да преразпредели кръвотока като го насочи към нервната система и спадне в периферните тъкани.
Консумация на сол
Количеството сол също играе важна роля. Солта (натриев хлорид) е жизнено необходима за да може тялото да изпълнява важни функции като поддържането на баланса на течностите в организма, пренасянето на нервните импулси и съкращаването на мускулите и подпомага храносмилането. За да изпълнява тялото всички тези функции, се нуждаем от около 1 (един) грам сол. Според Световната здравна организация (СЗО) дневната доза сол (за здрав човек) не бива да надвишава 5 грама или една равна чаена лъжичка. Препоръчителната доза за хипертониците е до 3 грама сол на ден и намалена консумация на обработените меса (колбаси, мариновани пържоли), сосове, хляб, сирене и др.
Хидратация
Високите температури, обилното потене и дори дишането водят до намалени нива на течностите в организма или дехидратация.
Дехидратацията увеличава риска от топлинен и/или слънчев удар, като това налага внимателно следене на здравословното състояние и незабавно търсене на лекарска помощ, ако се наблюдават симптоми като дезориентация или объркване, стомашно неразположение повръщане, гадене, сънливост, замаяност, умора, кожа, която е студена на допир, мускулни крампи, главоболие, сърцебиене, треперене на тялото. Своевременното предприемане на мерки и спешната лекарска помощ са важни за спасяването на човешкия живот, така че хипертониците трябва да умеят да разпознават симптомите и да потърсят помощ своевременно.
Температурни амплитуди
Всяка рязка промяна в температурата на околната среда би могла да предизвика нежелана реакция на организма при хората с повишено артериално налягане. Необходимо е температурата в помещения да не е с по-голяма от 10 градуса разлика от тази на околната среда навън. Препоръчва се температурата в помещения да се поддържа не по- ниска от 23 – 25 градуса през летните месеци.
Хранене
Храненето играе решаваща роля за управлението на кръвното налягане през горещите дни. Препоръчва се балансирана диета, богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и постни протеини. Храни с високо съдържание на калий, като банани, спанак и сладки картофи, могат да помогнат за регулиране на кръвното налягане, противодействайки на ефектите на натрия. Храненето трябва да е на често и в по- малки количества, за да се предотвратят пикове на кръвното налягане след хранене.
Алкохол
Поради свойството да свива кръвоносните съдове, алкохолът е необходимо да се избягва, особено високоалкохолните напитки. Намалената хидратация на организма в летните месеци намалява способността за разграждане на етанола, а това има допълнителен ефект върху функционирането на сърдечно- съдовата система.
Хората, страдащи от сърдечно- съдови заболявания, тези с наднормено тегло и на възраст над 50 години да вземат специални предпазни мерки в горещините, за да защитят сърцето си.
Съвети за предпазване от проблеми с високото кръвно налягане в жегите:
Не променяйте лечението си без консултация с лекар
Следвайте предписанията на лекуващия ви лекар. Не приемайте и не спирайте самоволно лекарства, регулиращи кръвното налягане. Измервайте редовно кръвното си налягане. Следете резултатите и ако трябва ги обсъдете с лекуващия ви лекар.
Избягвайте прегряването
Носете леки светли дрехи от дишаща материя, като памук и лен например. Сложете шапка. Ползвайте слънцезащитни кремове. Щадете се повече. Правете чести почивки и предпочитайте сенчестите места. Съобразявайте графика си с времето навън. Най- добре е да избягвате излизането на открито в ранния следобед, защото слънцето тогава е най-силно.
Поддържайте добра хидратация
Нека бутилката с вода е близо до вас. Пийте чаша – две преди и след излизане. Навън също приемайте често и по малко течности. Ако тренирате, задължително си подсигурете вода, за предпочитане на стайна температура. Не се препоръчва пиене на ледени течности в жегите, защото това допълнително натоварва сърцето. Избягвайте кофеин и алкохол.
Яжте лека, здравословна храна
Препоръчва се балансирана диета, богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и постни протеини. Често хранене на по-малки порции с ниско съдържание на въглехидрати. Ограничаване на мазни и пържени храни.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай