Тревожна тенденция – от 2012 година насам Европейският съюз регистрира повече смъртни случаи, отколкото раждания годишно. Това означава, че миграцията е единственият двигател на растежа на населението на нашия континент.
Миграцията към ЕС е увеличила населението на блока до рекордните 450.4 милиона души през 2024 г. Това показват официални данни на Евростат.
Тъй като Съюзът регистрира повече смъртни случаи, отколкото раждания годишно от 2012-а насам, миграцията се превръща в единственият двигател на растежа на населението.
Европейската статистическа служба отбелязва, че „наблюдаваният растеж на населението може да се обясни с увеличените миграционни потоци след пандемията от COVID-19“.
През 2024-а ЕС е добавил 1.07 милиона нови жители, като положителната нетна миграция от 2.3 милиона души компенсира естествения спад на населението от 1.3 милиона души.
Миналата година смъртните случаи са били 4.82 милиона, докато ражданията са 3.56 милиона.
Тази тенденция поставя демографските предизвикателства в Европа под светлината на прожекторите, тъй като застаряващото население и ниската раждаемост натоварват системите за социално осигуряване и създават недостиг на работна ръка.
Франция, Германия и Италия запазват позициите си като страни с най-голямо население, те представляват почти половината от всички хора, живеещи в ЕС (47%).
19 страни от Съюза са регистрирали ръст на населението си през 2024 г, а осем са отбелязали спад.
Малта е регистрирала най-висок темп на растеж от 19 на 1000 души, следвана от Ирландия с 16.3 и Люксембург с 14.7.
Сред страните, отчитащи спад на населението, Латвия е регистрирала най-рязко понижение от -9.9, следвана от Унгария (-4.7), а Полша и Естония са на трето място с -3.4.
През 1960 г населението на ЕС е наброявало 354.5 милиона души.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай