Вторник, 24 Декември 2024

Новата най-голяма банка

Публикация   08 Окт, 2012   /     capital   /     422

 

Ако сливането между гръцките NBG и Eurobank приключи успешно, обединението между ОББ и "Пощенска" ще роди местен гигант.

   За пореден път гръцкият банков сектор слага началото на преструктурирането, за което се оказва натиск от регулаторите в страната още от 2009 г. Този път комбинацията за сливане е между първата и третата по големина банки в сектора – National Bank of Greece (NBG) и Eurobank. И двете имат дъщерни поделения в България – съответно ОББ и Пощенска банка. Допреди няколко месеца те бяха в топ пет по размер на активите на българския пазар, а сега вече заради общото свиване на бизнеса на банките с чужда собственост и набирането на скорост на тези с местни собственици са на пето (ОББ) и на шесто (Пощенска банка) място. Ако се стигне до реално сливане на двете гръцки кредитни институции, то ще бъде последвано от обединение на поделенията им тук принципно. Но всичко е в сферата на несигурността, след като през пролетта на тази година точно на финалната права се провали обединението между Alpha Bank (има клон в България) и Eurobank.

            Гръцки мегабрак

   Офертата този път идва от NBG, която предлага да изкупи 100% от капитала на Eurobank. Евентуално сливане би създало най-големия играч на банковия пазар в Гърция, а също и в България. Параметрите на предложението, съобщени в петък вечерта от NBG, предвиждат акционерите на Eurobank да получат по 58 акции от новата група срещу всеки 100 акции, които са притежавали до момента. Така, ако сделката се реализира, настоящите акционери на NBG ще притежават 75% от новата институция, а останалите 25% ще бъдат за акционерите на Eurobank. В момента пазарната капитализация на NBG е над три пъти тази на Eurobank (виж инфографиката).

   Обединената институция ще работи под наименованието NBG Group. Освен това председателят на борда на директорите на NBG Георгиос Заниас и главният изпълнителен директор Александрос Турколиас ще запазят тези позиции и в новото дружество, съобщават от NBG. Очакваните синергии от сливането се оценяват в рамките на 570-630 млн. евро към края на 2015 г., става ясно от съобщението на институцията.

    "Уверени сме, че бордът на директорите на Eurobank ще види стойността, която създава нашето публично предложение, и ще предложи на акционерите на Eurobank да приемат транзакцията", коментира в изявление до медиите главният изпълнителен директор на NBG Александрос Турколиас. От институцията, чийто съветник по сделката е Credit Suisse, посочват още, че част от акционерите на Eurobank, които притежават 43.6% от капитала, са приели офертата.

   По думите на Георгиос Заниас предложението е насочено към създаването на "водеща банкова група в Гърция, която ще е стълб на стабилност за гръцката финансова система и ще осигури така нужната подкрепа за икономическото възстановяване на Гърция".

   "Офертата за размяна се вписва в контекста на продължаващия процес на консолидация на гръцката банкова система", коментира от своя страна главният изпълнителен директор на Eurobank Николас Нанопулос. В съобщение до медиите той посочва, че членовете на борда на институцията ще проучат офертата "в конструктивен дух" съвместно с консултантите си от Barclays, Deutsche Bank и Goldman Sachs International.

   В случай че офертата бъде приета от акционерите на Eurobank, сделката ще трябва да получи и одобрението на съответните регулаторни органи в Гърция и ЕС, както и в останалите страни, в които двете институции имат бизнес.

  "Между двете банки от години има флирт, но сега трудната финансова ситуация в страната действа като катализатор", отбелязва GRReporter. Според електронното издание очакванията са от страна на Европейската комисия да няма спънки пред сделката. От съществено значение е и фактът, че евентуално сливане би намалило осезаемо необходимостта на двете институции от държавна помощ. През май 2012 г. двете банки вече получиха капиталови инжекции от Гръцкия фонд за финансова стабилност (Hellenic Financial Stability Fund, HFSF) – съответно 7.4 млрд. евро за NBG и 3.97 млрд. евро за Eurobank, които трябваше да им помогнат да заздравят капиталовите си бази след отписването на гръцки правителствен дълг.

    Петъчна афера

  Първоначалните сигнали за подготвяната сделка се появиха в петък преди обед, когато Атинската фондова борса съобщи, че търговията с акциите на NBG и Eurobank е спряна. Официалната посочена причина беше, че се очаква съобщение от двете банки. Междувременно в медиите се появиха и публикации, които съобщаваха за водени преговори между двете кредитни институции за сливане.

  Докато се чакаше официално съобщение от банките, цената на акциите им се качи – с 5.5% до 1.15 евро на Eurobank и с 4.5% до 2.1 евро на NBG, като общата пазарна капитализация на двете достигна около 2.6 млрд. евро. В течение на деня стана ясно още, че "комисията по капиталови пазари е отправила запитване до двете банки да коментират официално публикациите в медиите, като според отговорите им ще бъде взето решение дали книжата им да бъдат освободени за търговия". Това коментираха официално от гръцкия регулатор.

   Преди обед в петък Reuters, цитирайки свои банкови източници, съобщи, че двете банки водят преговори за сливане, за да създадат най-голямата банка в страната. По-късно през деня банковите източници на Reuters съобщиха, че се провежда събрание-среща на директорските бордове на NBG и Eurobank. В рамките на деня двете банки отказаха коментар пред Reuters. Преди това в петък гръцкият интернет сайт ToVima е съобщил, цитирайки анонимни източници, че мениджмънтът на двете банки проучва възможностите за обединение. Като друг вариант за консолидация в гръцкия сектор новинарският сайт посочва сливане на двете банки заедно с държавно контролираната Hellenic Postbank, като и двете имат по малки дялове в нея.

    Първи реакции

   "По-голям е по-добре, а и мисленето е в посока, че трябва да има консолидация в сектора", е коментирала Мария Канелопулу от Euroxx Securities. "Обединение между двете банки би създало най-голямата институция по пазарен дял на кредити, депозити и клонова мрежа", е добавила Канелопулу. Новият общ кредитен портфейл би бил на стойност 109.7 млрд. евро, 87.9 млрд. евро ще са депозитите и 177.7 млрд. евро – активите, според финансовите резултати на двете банки към края на първото тримесечие на 2012 г. Клоновата мрежа само в Гърция би била 925 клона.

"Новата банка, която ще бъде формирана, ще има много силно присъствие в Гърция и взаимодействие с Югоизточна Европа, което на практика ще означава икономии", е коментирала Наташа Руманци, банков анализатор в Piraeus Securities. Освен в България двете банки са представени и в Румъния, Сърбия и Кипър. NBG има поделение и в Турция – Finansbank. Eurobank неотдавна продаде своето там. Натискът за консолидация на гръцките банки се увеличава след големите загуби, които реализираха заради отписването на държавен дълг от балансите им, включително изтичането на депозити и нарастването на лошите кредити.

         Истории без край

   NBG има два опита за сливане с конкурента си Alpha Bank, но без успех. Тя от своя страна има история със сливане с Eurobank, завършило неуспешно - точно преди финализирането на сделката беше съобщено, че Alpha се оттегля от нея. Като обяснение беше дадено, че Eurobank е имала по-големи от очакваните загуби. В момента Alpha Bank е в преговори с френската банка Credit Agricole за покупка на поделението й в Гърция – Emporiki Bank. NBG и Eurobank също подаваха оферти за покупката на френското поделение в Атина. По-рано тази седмица стана ясно и че Societe Generale (собственик на Societe Generale Експресбанк у нас) води ексклузивни разговори за продажба на губещото си поделение в Гърция Geniki Bank на Piraeus Bank. На практика френските банки изтеглят присъствието си от Гърция, опитвайки се да не "заразят" другата част от бизнеса си в региона. През юли Piraeus придоби здравата част от изпадналата в затруднения държавна ATEbank.

   Все пак, ако в крайна сметка се осъществи сливането между NBG и Eurobank, това ще е първата голяма крачка за вътрешно преструктуриране на гръцкия банков сектор в кризата.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha