Смъртоносният фентанил и последиците за психиката

Смъртоносният фентанил и последиците за психиката
Публикация   17 Юли, 2025   /     akcent.bg   /     231

Тройно увеличение на починалите заради наркотици у нас за една година, все по-често се взима фентанил

  Тройно увеличение на починалите заради наркотици у нас за една година. Данните са на Националната статистика и фокусния център за наркотици и наркомании. Отчита се тревожна тенденция за все по-голяма употреба на фентанил – опасен опиат, от който по-малко от 2 милиграма са фатални.

   За 2024 г. общият брой на смъртните случаи е 48. Средната им възраст е 39 години. За сравнение, за 2023 г. смъртните случаи са били 16. Според фокусния център за наркотици и наркомании 25 от смъртните случаи за 2024-а се дължат именно на фентанил.

   След 15 години употреба на наркотици този мъж, който иска да запазим самоличността му скрита, стига до фентанил.

   „Бях започнал с хероин. Но поради липсата на хероин, започнах с фентанил. Много по-силен е от хероина и по-опасен“, споделя той.

    Мъжът казва, че фентанилът в момента е леснодостъпен, разпространява се масово, а доза струвала около 10 лева. Употребява го около половин година. Търси помощ, след като негов близък спира да диша след свръхдоза.

   „Щеше да умре от свръхдоза фентанил. Просто прекали и го спасихме на косъм. Може би това е причината да ме отблъсне фентанилът и да потърся лечение на метадон. Фентанилът е силен и опасен наркотик. Мен специално ме е било страх“, казва мъжът.

   Но малка част от зависимите са обхванати от лечение, казват експерти.

   „При нас е по-малко от 15 процента, е европейският минимум е 50 процента. Което означава, че за България голямата задача е бързо и експресно да бъдат привлечени хората, които страдат от опиум зависимост към лечебните центрове, за да се запази живота им“, казва д-р Александър Канчелов, специалист по лечение на зависимости.

   Има и все повече случаи на предозиране с различни наркотици, казва лекарят. Във Варна отчитат близо 90 за 6 месеца. Столичната спешна помощ пък е отговорила на 19 такива сигнала за 3 месеца, но не е ясно колко от тях са от фентанил. Само в „Пирогов“ от началото на годината са постъпили 8 пациенти след свръхдоза с фентанил.

   Здравното министерство разпространява антидот срещу предозирането с опиати до всички спешни центрове. У нас обаче не се продава назалния антидот, който в много държави се предоставя на самите зависими.

   „При фатално предозиране, животът е на три минути. Няма време за бърза помощ, линейка, 112“, предупреждава д-р Канчелов.

  Тази година също вече има случаи на починали след фентанил.

   „Предполагам, че това, което се предлага на пазара като заместител на хероина, е фентанил. Сега дали употребяващите знаят, че има се предлага фентанил, вече е отделно. Институциите трябва да вземат предвид, че в момента има проблем с фентанила, не трябва да си затваряме очите“, отбелязва Александър Панайотов от Национален фокусен център за наркотици и наркомании.

   От фокусния център отчитат, че за 20 години употребата на наркотици у нас се е увеличила почти три пъти.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha