Зърнопроизводители искат с 30% по-висока изкупна цена на пшеницата

Зърнопроизводители искат с 30% по-висока изкупна цена на пшеницата
Публикация   12 Юли, 2025   /     akcent.bg   /     69

    С 30 % по-висока изкупна цена на пшеницата, поискаха зърнопроизводители в Южна България. Причината са по-високите разходи за производство тази година. Ще доведе ли това до повишение на цената на хляба и от кога?

   Още с влизането на първите комбайни в житните блокове, Людмил Работов отчита, че добивите ще са добри- около 500 килограма на декар. Отглежда 8 хиляди декара зърнени култури в пловдивското село Борец. Но изчислява, че разходите за производство не покриват изкупната цена на пшеницата, която в момента е около 330 лева за тон.

   "Торовете са много скъпи, горивата са скъпи, фонд работна заплата неимоверно всяка година се вдига. Разходите варират от 190 до 210 лева на декар, за да се направи едно производство с оптимални добиви. Колко според вас трябва са стане? Оптималната цена на тон около 400 лева, за да може пак казвам да останат едни минимални печалби във всяко едно стопанство", каза председателят на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдивска област Людмил Работов.

   Според него изкупната цена трябва да се повиши още следващия месец.

   Първи увеличението ще усетят хлебопроизводителите. Засега те са предпазливи да вдигат цената на хляба. Повечето са готови да компенсират поскъпването от печалбата си.

   "На първо време мисля, че това ще бъде компенсирано за наша сметка, но не знам доколко ще продължи това нещо, защото пак казвам основен компонент е, а ние не можем да си позволим да съкращаваме хора. Самото ценообразуване скача много и цената на крайния продукт трябва да скочи", посочи Станислав Сивков, който е собственик на верига пекарни.

   Потребителите обаче не виждат основание за поскъпване. В момента цената на бял хляб тип „Добруджа“ е между 1.60 и 2 лева.

   Зърнопроизводителите уверяват, че страната ни има достатъчно количество зърно. Миналата година е била рекордна по износ на пшеница и ечемик към Европейския съюз и трети страни.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha