Все по-често ставаме свидетели на тревожни новини: деца проявяват агресия към свои връстници, тийнейджъри заплашват учители, групи младежи нападат случайни хора в градския транспорт или на улицата. Кварталните „локали“ не са просто сбор от деца без посока – те са симптом на по-дълбок социален проблем.
„За съжаление проблемът с нападенията, дори и с възрастни хора или над учителите им например, не е от вчера. Но вече е много ясно изразен”, каза психологът Никола Йорданов в предаването „Социална мрежа”.
Според него един от основните проблеми, които водят до тези изблици у младежите, е липсата на стабилна социална среда. Това включва и контрол от страна на семейството и близките.
„Да, родителите не могат да вземат децата си на работа. Социалната ни реалност се изменя и вече не виждаме цели семейства, дори разширените такива, да живеят заедно. Сега детето е разкъсано между много странични влияния. Освен това децата, които у дома са тормозени, са по-склонни да проявят агресия”, обясни психологът.
„Голяма част от училищата не функционират правилно. Голяма част от децата дори не ходят на училище редовно ”, посочи още Йорданов.
Според него ключ към доброто възпитание и стабилизирането на характера на подрастващите е именно те да прекарват максимално много време със семействата си, като се отдават и на различни занимания заедно.
„Четенето на книги или игрите за малките, включването на по-големите в семейните дела, например пазаруване или разходки. Така можем да се сближим с децата си и да разберем какво преживяват”, каза Йорданов.
„Локалите” не са нещо ново, тези групи момчета се движат от години, те имат характерен начин, по който изглеждат и се държат в обществото. Сега просто темата излиза наяве. Това е някаква форма на младежка идентификация, но свързана с агресията. Това каза Катя Кръстанова, клиничен психолог и психотерапевт, Фондация "Асоциация Анимус",
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай