Присъединяването към Еврозоната е тазседмичната новина, която предизвика заслужено въодушевление, но едновременно с това и задуши публикувания същия ден Доклад за върховенството на закона г на Европейската комисия (ЕК). Дали това е деликатно приятелско намигване към ГЕРБ поради принадлежността към ЕНП или случайно стечение на обстоятелства може само да гадаем. При всички положения обаче докладът показва едно – България върви към пълна евроинтеграция уверено – като пътник с изрядни документи, но със съмнителен багаж. Какво е притеснителното в съдържанието на този багаж Брюксел описва дипломатично, но еднозначно по следния начин:
Поводите за подобно заключение не са малко и докладът ги посочва: отмяната на конституционните промени води до поява на „предишните опасения, които реформата целеше да преодолее“ (стр. 1); тревога от влиянието на главния прокурор във Висшия съдебен съвет (ВСС) и факта, че съдиите, избрани от съдии, не са мнозинство във ВСС (стр. 9); дългосрочното командироване на съдии като един от факторите, които могат да доведат до подриване на тяхната независимост (стр. 1, стр. 3, стр. 10); политическо влияние в Инспектората към ВСС и компрометираната му независимост поради изтекъл мандат (стр. 3, стр. 4, стр. 9 и 10); нивото на възприятие на независимостта на съдебната власт от обществото и бизнеса е „много ниско“ (стр. 1 и стр. 5); притеснения относно прокурорските проверки/разследвания на магистрати (стр.8); институционално безсилие и безполезност на създадените комисии (парламентарна и тази във ВСС) при случаите на „сплашване на магистрати и възможно проникване в съдебната власт“ (познати у нас като Петьо Петров – Еврото и Мартин Божанов – Нотариуса) (стр. 10 и 11).
Докато стратегиите събират прах по рафтовете, а политиците симулират воля, корупцията продължава да процъфтява с тяхно я мълчаливо, я активно съучастие. Докладът като стар шлагер повтаря, че: продължават да липсват солидни резултати по отношение на случаите на корупция по високите етажи на властта (стр. 1, стр. 3, стр. 14 и 15); разследването на случаи на подкуп на чужди длъжностни лица „се възприема като неефективно и продължава да бъде критикувано от ОИСР“ (стр. 15); недостатъчни са усилията за „намаляване на високия риск от корупция в областта на обществените поръчки“ (стр. 1, стр.20); ролята и действието на Стратегията за противодействие на корупцията са ограничени (стр. 13); високо остава и нивото на корупция в публичния сектор според усещането на обществото, експертите и бизнеса (стр. 12), а работата за подобряване на почтеността в полицията и съдебната система продължава (стр. 1, стр.17)
Комисията констатира дефицити в неговата отчетност и власт и по-конкретно проблеми в: ефективността на механизма за разследване на главния прокурор и смята, че са налице процесуални пропуски (стр. 1, стр. 6 и 7) и липса на резултати от работата на този орган – наблюдение, споделено и от Съвета на Европа (стр.7); съчетанието от правомощия и позицията на главния прокурор позволяват неговото „непропорционално влияние върху прокуратурата и магистратурата като цяло, продължават да будят опасения“ (стр. 6); влиянието, което главният прокурор има във ВСС (стр.9).
Положително?
На фона на тези констатации министърът на правосъдието заяви, че докладът оценява положително повечето законодателни реформи от последните шест месеца. Така ли е обаче? Като положително той посочва:
Някак удобно обаче са пропуснати следните факти:
Всъщност едно от малкото положителни развития е свързано с качеството на правосъдието. А именно – „първоначалните данни показват, че съдилищата работят ефикасно при разглеждането на граждански и търговски дела“. Това обаче е крайно недостатъчно на фона на наблюденията на ЕК за застрашената съдебна независимост, продължаващите признаци за политическо и икономическо влияние върху медиите, органи с изтекли мандати и „опасенията по отношение на качеството на законодателния процес“.
България продължава своето европейско пътешествие – с билет в джоба, документи за самоличност, но и раница, пълна със стари навици, замаскирани проблеми и кухи обещания. Еврозоната е постижение по пътя на нашата интеграция, но продължим ли този път с фасадни реформи, ще бъдем не равноправен партньор, а пътник без посока, който слиза на всяка спирка, където има субсидия. Европа не е просто валута, тя е и ценностен маршрут.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай