Автор: Николай Петков е автор в Климатека, завършил е магистратура специалност „Метеорология“ във Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Магистърската му теза е на тема „Климатични индекси – анализ на климата над Югоизточна Европа в близкото минало и настоящето“. Работи в екологично сдружение „За Земята“ като експерт и координатор. В момента следва магистратура специалност „Интегрирани науки за климатичната система” в университета в Хамбург в Германия.
Акценти:
През последните седмици вниманието ни е насочено към продължителното опасно горещо и сухо време в страната ни. Екстремумите не са само у нас, тъй като юни 2025 г. е третият най-топъл юни в света в историята на наблюденията според Европейската служба за изменение на климата Коперник.
Средната температура на въздуха се оценява на 16,46 °C, което е с 0,47 °C над средномесечната температура за юни за периода 1991-2020 г. Месецът е с 0,20°C по-студен от рекордния юни 2024 г. и с 0,06 °C по-хладен от юни 2023 г., който е вторият най-топъл.
Спрямо нормата за месеца за прединдустриалния период (1850-1900 г.), юни е бил с 1,30 °C по-топъл (Фиг. 1). Това е втори пореден месец, за който глобалната температура е под заложения в Парижкото споразумение праг от 1,5 °C. От агенцията обаче отбелязват, че това е едва третият месец през последните 24, в който температурата е под този праг.
Фигура 1. Графика на температурните отклонения от нормата (аномалии) в света за юни 2025 г. и всички години от 1940 г. насам Източник: Агенция Коперник / C3S.
Не бива да бъркаме спада в температурната аномалия (отклонение от нормата) от последните месеци с охлаждане на климата, тъй като общата тенденция от последните години и десетилетия е на затопляне.
Факт е, че пикът на световната температура през последните 2 години отчасти е причинен от явлението Ел Ниньо, при което температурата на морската вода около Екватора в Тихия океан е по-топла от обичайното. А сега, след като явлението е отминало преди няколко месеца, се вижда и известен спад в световната температурна аномалия. Въпреки това, изминалите месеци са сред най-топлите в историята. А ако погледнем назад през последните 10 години, световната температура, преди тази двугодишна рекордна серия, е била над прага от 1,5°C, само за 5 месеца (януари-март 2016 г. и януари-февруари 2020 г.). А по-рано това никога не се е случвало, независимо от наличието на Ел Ниньо.
Ако разгледаме последния 12-месечен период (юли 2024 - юни 2025 г.), ще видим, че той е бил с 0,67 °C по-топъл спрямо нормата, което е само 0,09 °C под рекордното отклонение от 0,76 °C, регистрирано за всеки от трите 12-месечни периода, приключващи през юни, юли и август 2024 г (съответно юли 2023 - юни 2024 г., август 2023 - юли 2024 г. и септември 2023 - август 2024 г.). Температурните аномалии в момента и през последните 2 години са много по-високи от предишните пикови 12-месечни средни стойности от 0,46 °C над нормата за 1991-2020 г., достигнати през 2015/2016 г. и 2019/2020 г.
Фигура 2. Аномалиите и екстремуми на температурата на морската вода през юни. Източник: Агенция Коперник / C3S.
Регистрирахме третата най-висока средна температура за юни на повърхностния воден слой на океана извън полярните ширини. Средната стойност е била 20,72 °C и е с 0,36 °C по-висока спрямо нормата. Това е с 0,13 °C по-ниска стойност от тази през юни 2024 г. и с 0,09 °C по-ниска от 2023 г.
От март 2023 г. насам през повечето дни температурата на морската вода е по-топла от когато и да е било преди това. През изминалия месец в обширни райони от океаните температурата на водата за месеца е била рекордно топла (Фиг. 2).
Фигура 3. Аномалиите на температурата на морската вода около Европа на 30 юни 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S.
В по-голямата част от Западното Средиземноморие температурата на водата през юни е рекордно висока, като тя е с 4 °C над нормата и надминава рекорда за най-висока месечна аномалия от юли 2023 г. Особено забележителни са условията на 30 юни, когато в Лионския залив и Лигурско море средната температура на водата е над 28 °C, което е с над 5 °C по-топло от нормалното.
Температурата на морската вода в екваториалната част на Западния Тих океан продължава да е около нормата, което съответства на неутрални условия (липса на наличие на Ел Ниньо или Ла Ниня). Според прогнозите на водещи агенции като НОАА, през следващите месеци тези условия ще се задържат, като към края на годината нараства вероятността за връщане към Ла Ниня (студена аномалия на водата), докато Ел Ниньо е почти изключено.
Средната месечна площ на морския лед в Арктика през юни 2025 г. е 10,7 млн. км², което е с 0,7 млн. км² (около 6%) под нормата за 1991-2020 г. за юни. Това е втората най-малка регистрирана площ за месеца и едва с 0,2 % над рекордното ниско равнище, отчетено през 2016 г. (Фиг .4). Тази година площта на леда е значително по-ниска от последните 4 години. През всеки отделен ден от 10 юни нататък площта на леда е рекордно малказа 47-те години на спътникови наблюдения за този месец.
Юни завършва с дневна площ от 9,6 млн. км², което е най-малката регистрирана площ на тази дата.
Фигура 4. Дневна площ на морския лед в света от 1978 г. насам спрямо средното за 1991-2020. Източник: Агенция Коперник / C3S.
Тенденция на намаляване на морския лед през последните години се наблюдава и за района около Антарктида. През юни средната площ на морския лед в района е 12,6 млн. км², което е с около 9% под нормата. Това е третата най-малка наблюдавана площ след 2023 и 2024 г. и е близо до аномалиите, регистрирани през 2019 и 2022 г. .
По света месецът е по-топъл от нормалното в по-голяма част от Европа, Съединените щати, Северна Канада, Централна Азия и Китай (Фиг. 5).
Фигура 5. Карта на температурните отклонения от нормата (аномалии) в света за юни 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S.
В китайските райони Дзянхуай и Дзяннан са поставени температурни рекорди. В Япония е регистриран най-топлият юни, както и в много градове в Корея. По данни на Японската метеорологична агенция изминалият месец в страната е най-топлият от началото на наблюденията през 1898 г., с 2,34 °C по-висока температура от нормалното. Забележителен е фактът, че предишният рекорд за юни от преди 5 години е надминат с цял градус. В центъра на Токио са отчетени рекордните 13 дена, през които максималната температурата е била около и над 30 °C.
В Африка, Южна Америка и Австралия има области с по-топли и по-хладни от средното условия. Забележителни застудявания настъпват към края на месеца в южната част на Южна Америка, включително в Аржентина, Чили, Парагвай и Уругвай, където нахлуването на студен въздух от Антарктида води до рекордно ниски температури в Аржентина и Чили. В Индия също е по-студено от средното.
Научният колектив Climameter извършва атрибутивно проучване за горещата вълна в Източен САЩ на 24-и и 25-и юни и установява, че температурата за този тип явление за района е станала с 1,5 °C по-висока от преди и че това се дължи почти изцяло на човешката дейност.
Средната температура над Европа е 18,46 °C, което е с 1,10°C над нормата и прави месеца петия най-топъл юни в историята.
Фигура 5. Ляво - Карта на температурните отклонения от нормата (аномалии) в Европа за юни 2025 г. Дясно - температурните аномалии в Западна Европа за месец юни за периода 1979-2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S.
В Западна и Централна Европа температурата на въздуха е по-висока от средната (Фиг. 5), като в Западна е регистриран най-топлият юни в историята, със средна температура от 20,49 °C, което е с 2,81 °C над нормата. Температурата за този юни надминава предишния юнски рекорд (само с 0,06 °C), поставен през 2003 г. (20,43 °C). Известно е, че в следствие на горещата вълна от 2003 г. в Западна Европа загиват десетки хиляди души.
Две интензивни горещи вълни в средата и края на месеца засягат големи части от Западна и Южна Европа. На места температурите надхвърлят 38 °C, което съответства на „много силен топлинен стрес“ (Фиг. 6). В някои части на Португалия температурите достигнат до около 48 °C, което означава „екстремен топлинен стрес“ и се доближава до рекорда за Европа от 48,8 °C в Сицилия през 2021 г.
Фигура 6. Карта на максималното регистрирано нива на топлинен стрес в Европа за юни 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S.
Във Франция е отчетен вторият най-топъл юни в историята, в Испания - най-топлият от 64 г. насам, а в Англия - най-топлият в наблюденията за цялата страна, започнали през 1884 г.
В Европа повече от 75% от най-големите градове са регистрирали положителни температурни аномалии (Фиг. 7). Значително по-топло от нормалното е в Рим – с 3,7 °C, а в Париж – с 3,5 °C.
Фигура 7. Температурните отклонения от нормата (аномалии) за месец юни 2025 г. за различните европейски столици. София е оградена в червено. Източник: Climatebook.gr.
Без изненада, Западна и Южна Европа са с по-малко валежи от обичайното. Сухо е и в районите на Южна Скандинавия, както и в части от Западна Русия. Поставени са нови локални рекорди за недостиг на валеж, например в Босна и Херцеговина, а в Словения е отбелязан най-сухият юни от 1950 г. насам.
Дефицитът на почвена влага е най-силно изразен е в Северозападна Франция, южната част на Обединеното кралство, полуостровна Италия, Балканите и северозападна Турция. Недостигът на вода е засегнал производителността на културите в регионите на Източна Европа, а сухите и горещи условия са благоприятствали също така възникването на горски пожари в Португалия и Турция, наред с други региони.
Въпреки това през юни Исландия, Ирландия, северната част на Обединеното кралство, Дания и голяма част от Феноскандия, балтийските държави, Беларус и част от Украйна и Русия са по-влажни от средното. Рекордни суми на месечен валеж е отчетено в станция в Шотландия, а Ирландия регистрира най-валежния си юни от 2022 г. насам. Други региони, включително Италия, преживяват отделни екстремни валежи, довели до внезапни наводнения, въпреки преобладаващото сухо време.
Климатичните промени увеличават честотата и интензивността на горещите вълни в Европа
Научната мрежа World Weather Attribution (WWA) анализира горещата вълна в Англия за периода 19-21 юни в свое атрибутивно проучване. Установени са няколко извода. При сегашния климат преминаването на прага на гореща вълна (максимална температура над 28 °C) през юни за Югоизточна Англия се очаква веднъж на 5 години (20% вероятност) докато преди хората да затоплят атмосферата, вероятността за това е била едва около 2%. Това означава, че такова събитие е щяло да се случи веднъж на 50 години. А освен, че е станала 10 пъти по-честа, горещата вълна от тази година е с 2 °C до 4 °C по-топла поради изменението на климата. Най-високата измерена температура през периода е била 32 °C, което в резултат на климатичните промени е станало 100 пъти по-вероятно, преди шансът за такова събитие е била едва 1:2500. Това доказва, че най-бързо нараства вероятността именно за най-интензивните събития.
Друг анализ, изготвен от Climameter, установява, че по време на горещата вълна в Западна Европа между 20 и 22 юни температурите са били с 2,5 °C по-високи и е имало с около 2 мм на ден по-малко валеж, спрямо сходни явления в миналото. Явлението е рядко, но не безпрецедентно, а наблюдаваните промени се дължат почти изцяло на човешкия фактор.
Горещото и сухо време не подмина и нашата страна, като температурите през юни са значително над обичайните, макар и не чак толкова, колкото през миналата година. Въпреки това за пореден път условията през месеца бяха като тези, с които сме свикнали през месец юли.
По данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), средните месечни температури за месеца в равнинната част от страната са между 19,0 °C и 25,5 °C и имат отклонение от климатичната норма между 0,1 °C и 3,5 °C. Този юни е по-малко топъл от рекордно топлия юни 2024 г., но е много по-топъл от юни 2023 г. Най-високата измерена температура за страна е 40,6 °C на 26 юни в гр. Лом.
За сметка на това, най-високата температура в София е 35,3 °C на 27 юни. Юни е вторият най-топъл в София, като отстъпва само на миналогодишния.
Юнските валежи в повечето райони на страната са далеч под нормата – в станции като нос Калиакра и Елхово те напълно отсъстват, а в други достигат най-много до половината от обичайните стойности. Все пак, не липсват и характерните за периода краткотрайни интензивни валежи. В София месечната сума на валежа е 33 мм, което е под половината от нормата за месеца. Към края на месеца, около 27–29 юни, в голяма част от страната има валежи и гръмотевични бури, на места с градушки.
Засушаването в страната, което продължава и в началото на юли, ни поставя пред риск от воден режим, пресъхване на реки и водни басейни, като пресъхването на езерото Сребърна. Наложи се прехвърляне на вода от р. Дунав за оцеляване на местните видове. Тревога буди и фактът, че лятото далеч не е приключило и остават още поне 2 месеца с най-вероятно горещо и сухо време, включително и според сезонната прогноза на НИМХ. Това силно ще обостри досегашните проблеми, като безводие, пожари и рискове за здравето.
________________________________________________________________________
*Публикацията е част от поредица, която прави обзор на метеорологичните и климатичните условия на световно, регионално и локално ниво. Ежемесечните публикации излизат в рамките на следващия календарен месец и са базирани основно на обзора на Европейската служба за изменение на климата Коперник (C3S) за предходния месец.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай