14.6 млн. евро за предпроектното проучване на изграждането на втори Дунав мост при Русе

14.6 млн. евро за предпроектното проучване на изграждането на втори Дунав мост при Русе
Публикация   09 Юли, 2025   /     akcent.bg   /     730

Сред 11-те кандидати за изпълнението му има и български участник

   11 кандидати се борят за договора за предпроектно проучване на втория мост при Русе-Гюргево над река Дунав, съобщи Кристиан Пистол, генерален директор на Националната компания за пътна инфраструктура в Румъния.

  Сред тях има и българска компания – Project Planning & Management ООД, която участва в консорциум с фирма от Япония.

   Повечето от участниците са международни консорциуми, сред които има фирми от Румъния, Турция, Италия, Португалия и Южна Корея.     Очакваната стойност на договора за изготвяне на проучването за осъществимост на втория мост Русе-Гюргево е 12 млн.евро /без ДДС/, които са осигурени чрез Механизма за свързване на Европа– компонент „Военна мобилност“.

   Проучването за осъществимост, което трябва да бъде изготвено в срок от максимум 23 месеца, трябва да определи:

– местоположението на моста Гюргево-Русе 2,

– типа на моста (само за автомобилен или за автомобилен и железопътен транспорт)

– стойността на строителството.

   Maĸcимaлнaтa cтoйнocт нa пpeдпpoeĸтнoтo пpoyчвaнe ce oцeнявa нa €14,46 милиoнa, ĸoитo щe бъдaт ocигypeни oт бeзвъзмeздни eвpoфoндoвe, ocигypeни чpeз Mexaнизмa зa cвъpзвaнe нa Eвpoпa (MCE). Maĸcимaлният cpoĸ зa изгoтвянeтo нa пpoyчвaнeтo e 23 мeceцa oт мoмeнтa нa влизaнe в cилa нa дoгoвopa, ĸoйтo щe бъдe нa cтoйнocт €12 милиoнa.

   Имa идeя зa жeлeзoпътeн ĸoмпoнeнт, ĸoйтo дa бъдe изпoлзвaн и зa възмoжнa виcoĸocĸopocтнa жп линия мeждy Гъpция, Бългapия и Pyмъния, ĸaтo тoвa тpябвa дa дoвeдe дo cъздaвaнeтo нa нoви paбoтни мecтa, yвeличaвaнe нa инвecтициитe и yĸpeпвaнe нa иĸoнoмичecĸитe вpъзĸи мeждy дъpжaвитe. Kaĸтo cтaвa яcнo, пpoeĸтът имa и изĸлючитeлнo вaжнo вoeннo знaчeниe.

   Вторият мост над река Дунав при Русе - Гюргево е сред стратегическите инфраструктурни проекти за България, заяви преди два месеца  заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков.

   Недялков участва в дискусия, организирана от Военна академия „Г. С. Раковски“ на тема „Повишаване на националната устойчивост: Напредък, предизвикателства и път напред“. Събитието се проведе в партньорство с Института за управление на сигурността (ISG) на САЩ и под координацията на Секретариата на Съвета по сигурността към Министерския съвет.

   „Вторият мост при Русе значително ще облекчи трафика и ще подобри транспортните връзки по направлението Север-Юг, включително и по линия на военната мобилност“, подчерта заместник-министър Димитър Недялков. Той добави, че в рамките на съвместния проект за проектиране на новия мост, румънската страна е започнала процедура за предпроектно проучване на румънския бряг, като след сключването на договор с изпълнител, България също ще обяви процедура за предпроектно проучване на своя територия.

   „Качествената и устойчива транспортна инфраструктура изисква значителни инвестиции. Привличането на частни инвестиции чрез механизмите на концесионирането ще ни позволи по-бързо и ефективно да изградим важни инфраструктурни обекти, без да натоварваме националния бюджет“.

   Осигурено е финансиране за изграждането на втори мост над Дунав между Русе  и Гюргево. Така реалните строителни дейности могат да започнат още през 2026 година, когато се очаква да приключи проектирането му. Това съобщи в края на миналата година областният управител на Русе Драгомир Драганов на годишната си пресконференция. По думите му за построяване на съоръжението е осигурено европейско финансиране от 2,5 милиарда евро, а проектът ще бъде изпълнен от румънската страна. Същевременно предпроектното проучване е възложено вече на фирма. „До средата на 2026 година ще бъде направено проучването къде ще се ситуира точно новото съоръжение. Проектирането ще отнеме още около две години и след това ще започне изпълнението на самия обект. 

Това е възможно да се случи през 2029 или началото на 2030 година“, каза Драганов.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha