Няма как някой да махне с магическа пръчка и тук да потекат мед и масло“, заяви икономистът от ИПИ Адриан Николов в студиото на Euronews, коментирайки очакванията около присъединяването на България към еврозоната. Според него влизането носи стабилност и доверие, но не гарантира автоматично подобрение в стандарта на живот.
Николов подчерта, че икономическото изоставане спрямо Западна Европа е реално, въпреки че БВП на човек в България вече достига 66% от средното за ЕС.
Хората усещат бедност, защото вече се сравняваме с най-богатите, а не с 90-те години.
По думите на икономиста, страната има още дълъг път на догонване, който изисква устойчив растеж и сериозни инвестиции.
Относно опасенията за поскъпване, икономистът посочи, че държавата понякога подхранва страховете, вместо да ги развенчава. „Инфлационните очаквания може да се самореализират, ако търговците решат, че щом се говори за скок на цените, няма да сгрешат, ако ги вдигнат“, коментира той.
Николов посочи, че преминаването към еврото ще даде на България глас в решенията на Европейската централна банка – възможност, която липсва при настоящия валутен борд. Това обаче не отменя нуждата от дисциплина:
„Фискалната политика трябва да остане разумна, независимо от евентуалните дерогации за по-високи дефицити“, подчерта Николов.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай