Вторник, 24 Декември 2024

Разследват мелниците за картел

Публикация   05 Окт, 2012   /     capital   /     398

Едни от най-големите производители на брашно в страната се разследват за съгласуване на цени. Това съобщи Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в четвъртък при публикуването на секторен анализ по веригата зърно - брашно - хляб. Компании от бранша са заподозрени в картел, довел до изкривявания на пазара. За разследването имаше индикации още преди повече от седмица, когато комисията съобщи, че е иззела документи от офиса на Съюза на мелничарите в България. Тогава от браншовата организация коментираха, че приветстват проверките и съдействат на контролните органи.

  Имената на заподозрените компании не се споменават, но в съюза членуват 30 от най-големите в сектора.

      Подозренията

Данните от анализа на регулатора по веригата зърно - брашно - хляб показват разлики в поскъпването на отделните продукти. Установени са "несъответствия при колебанията на цените, от които може да се направи предположение, че цената на едро на брашната не се формира само в резултат на нарастването на тази на основната суровина - пшеница, което е обективен фактор", пишат от КЗК.

Мнението на комисарите е, че има вероятност по-високият индекс на поскъпване на брашната спрямо пшеницата да е следствие на споразумение за съгласуване на цени между участниците на пазара на едро при брашната. Именно затова е взето решение да започне разследването на картел, заради което бяха иззети и документи от офисите на съюза на мелничарите.

    Какво следва

  На база на иззетите документи и други източници на информация комисията предстои да прецени дали има съгласуване на цени. В случай че бъде повдигнато обвинение, засегнатите фирми и сдружението ще могат да представят своя защита. Глобите за картелно споразумение по закон не са фиксирани и могат да достигнат до 10% от оборота на компаниите за предходната година.

  След тараша в сдружението оттам коментираха пред "Капитал Daily", че фирмите никога не са договаряли цени. "В мелничния бранш е налице свръхпроизводство, страната ни има свръхмелничен капацитет, така че тази дейност се извършва в изключително конкурентна среда. Това означава, че практически не е възможно каквото и да е договаряне на цени между отделните производители, дори и на някого да му се иска", заяви тогава председателят на организацията Савина Влахова.

    Черно на бяло

  В анализа си по веригата зърно - брашно - хляб антимонополната комисия дава и различни препоръки. Като например да се разработят механизми за повишаване на ценовата прозрачност в тези свързани сектори, както и да се използват стандартите за качество от всички участници на пазара.

  Предложенията на КЗК съдържат и възможността да се въведат писмени договори между производителите и търговците на зърно. "Взаимоотношенията между участниците на пазарите често са сложни и са изправени пред трудности, които ограничават разгръщането на пълния потенциал на веригата", аргументират се от антимонополния орган. Затова според анализа му се стига до "значителен износ на пшеница, а не до създаване на краен продукт с добавена стойност".

  Краен срок КЗК да излезе с решение по проверката на мелничарите няма. Досега в хранителния сектор картели са установявани при пазарите на пилешко месо и яйца, млечни храни и олио и маслопродукти.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha