Обявеният през септември търг за продажба на земеделски земи от държавния фонд срещу поименни компенсаторни бонове очаквано е довел до интерес във всички области на страната. Това се потвърждава и от данните на земеделското министерство, според които са подадени 608 заявления за 115 хил. дка държавна земя.
Въпреки че от ведомството на Мирослав Найденов твърдяха, че ще се предлагат имоти, към които няма никакви интерес, тъй като били маломерни и неатрактивни, впоследствие се оказа, че сред тях има доста големи парцели от високи категории. Търговете в цялата страна са приключили и се очаква в следващите седмици да бъдат обявени и победителите. Засега от министерството не съобщават кои физически и юридически лица са участвали, нито общият им брой.
Няма пренебрегнати
Според справка, поискана от "Капитал Daily" от агроведомството, най-много са заявленията за парцели в Кърджалийско - малко над 200 заявления за над 15 хил. дка. В този район обаче са предложени за продажба доста парцели с не много голяма площ, което може да е едно от обясненията за високия брой молби. За други райони със сходни като площ имоти, към които има интерес, има значително по-малко заявления. Така например във Варненска област, където са обявени едни от най-големите парцели във висока категория, има подадени 29 молби за участие в търговете, на които са продадени над 13 хил. дка ниви. Подобна е и ситуацията във Видин, където заявките са 20 за над 12 хил. дка. В дъното на класацията са Перник и Пазарджик, където има подадено по едно заявление.
"Технически затруднения" с "Натура"
Първоначално в заповедта на земеделския министър бяха пуснати за продажба малко над 150 хил. дка, които впоследствие бяха намалени с около 40 хил. дка. Причината е, че в противоречие на законодателството сред парцелите се оказаха обявени защитени територии и терени от екомрежата "Натура 2000", което предизвика реакцията на природозащитни организации. Найденов обяви, че тези площи ще бъдат извадени от списъците на търговете, но впоследствие се оказа, че заради "технически затруднения" на екоминистерството около 14 хил. декара в защитени територии все пак са останали за продажба, сред които и терен до връх Богдан.
Според обяснението на министъра ведомството на Нона Караджова не разполагало с актуални и пълни данни на земите от "Натура 2000". Освен това се бавели и заповедите на екоминистерството за одобрение на територии като защитени зони, въпреки че са гласувани от Европейската комисия и Министерския съвет. Найденов обеща също продадените защитени зони да запазят предназначението си и начина на ползване, като за целта ще бъде въведена забранителна клауза в договорите.
Природозащитниците заявиха , че ще настояват тази клауза да важи и в случай на препродажба на имотите, а Александър Дунчев от WWF напомни, че в еврокомисията вече има подадена жалба заради масовата практика у нас на промяна на предназначението на пасища и ливади.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай