Нова Национална стратегия за борба с наркотичните вещества за периода 2025-2029 г. се подготвя в момента. Стратегията и планът за действие са предложени за обществено обсъждане до 9 юни, заяви здравният министър Силви Кирилов по време на парламентарния контрол днес.
Изявлението му дойде в отговор на въпрос какви мерки е предприело Министерството на здравеопазването след последния Консултативен съвет за национална сигурност, посветен на борбата с наркотичните зависимости.
"Здравното министерство е изготвило проект за допълване на Наредбата за реда за класифициране на растения като наркотични. Включени са нови 9 вещества с висока степен за риск за общественото здраве," съобщи Кирилов.
Проектът за постановление вече е приет от Министерския съвет на 8 май и е обнародван в "Държавен вестник" на 13 май. Министърът добави, че е изготвен и проект за промяна в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсори, който все още е на етап обществено обсъждане, след което ще бъде внесен в Министерския съвет.
Кирилов подчерта, че всички програми за превенция са основани на европейските стандарти. Най-голям брой дейности и програми се осъществяват в областта на универсалната превенция, насочени предимно към деца и младежи.
В момента се реализират две национални програми за превенция – програма с кодово име "Живот" за ученици от 5 до 7 клас и програма за ученици от 8 до 11 клас. Под контрола на Министерството на здравеопазването има още 21 програми за превенция в различни градове.
"Предстои пускането на две национални програми, насочени към родителите. Разширява се и дейността по превенция в затворите и сред лицата, осъдени на пробация," заяви министърът.
По време на парламентарния контрол Кирилов отговори и на въпроси за просрочените решения за ТЕЛК. Той посочи, че общият им брой е под 11 хиляди, като половината от тях са в Кърджали.
"Става въпрос освен за компетентност, и за междуличностни отношения. Затова директорът на РЗИ в Кърджали е поел ангажимент да проведе разговори с местните ръководства. Ще изчакаме до 30 юни, когато е срокът и след това ще видим какви са нужните управленски решения," поясни Кирилов.
Създадена е междуведомствена работна група, която трябва да анализира високата онкозаболеваемост в областите Русе, Кърджали, Плевен, Хасково, Шумен и Варна. Депутатът от ПП-ДБ Иван Белчев поиска статистиката да показва данни не само по области, а и по градове, за да може да се прецени дали има евентуални производства, които причиняват локални проблеми.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай