Петима русенски педагози бяха удостоени с почетното отличие на Министерството на образованието и науката „Неофит Рилски“. Наградените са: Даниела Николаева и Константин Кирилов, които са учители по български език и литература в СУ „Васил Левски“; Стефан Тотев – начален учител от СУ „Йордан Йовков“; Веселин Кръстев – учител по физическо възпитание и спорт в ОУ „Тома Кърджиев“ и Сюзан Феимова – учител по информатика и информационни технологии в МГ „Баба Тонка“. Наградите бяха връчени от областния управител Драгомир Драганов, заместника му Георги Георгиев, началника на Регионалното управление на образованието /РУО/ д-р Росица Георгиева и кмета Пенчо Милков.
„В навечерието на един от най-българските празници награждаваме едни от най-добрите учители в града. С тяхната дейност те са пример за колегите и учениците си“, каза в обръщението си Драганов и посочи, че водещ приоритет пред държавното управление остава развитието на образованието и науката. „Правителството отделя сериозно внимание за грижата на подрастващото поколение и Ви уверявам, че тази политика ще продължи. Радостен съм, че има такива прекрасни преподаватели, учещи нашите деца“, допълни Драганов.
„Най-важното и ценно нещо е знанието, а всички Вие колеги сте носители на това знание. Днес наградихме петима изключителни педагози в сферата на русенското образованието. Това са безкрайно ценни и важни хора, защото да си учител не е професия, а призвание. Ученици сме цял живот, но учители се раждаме. Това е професията, в която отваряш вратите на познанието пред младите хора и професия, която ни държи вечно млади“, заяви от своя страна д-р Георгиева. Тя благодари на учителите, че правят децата ни добри хора. „В трудното време с неговите превратности Вие сте ни опора, че ще изградим здрави и можещи хора. Бъдете креативни“, допълни още началникът на РУО.
Кметът Милков определи церемонията като емоционален момент и посочи, че учителите за разлика от повечето други хора имат много шансове да направят света по-добър, защото смисълът на човешкия живот е добродетелта. „Нека децата ни се изразяват красиво, богато и цветно. Богатството на речта е и богатство на духа на нашата българска нация. Русе е силен с много неща, но днес доказахте, че сме изключително силни в сферата на образованието и просветителството“, сподели кметът Милков.
Присъстващите имаха възможност да се насладят и на кратка културна програма, която включваше изпълнения на Андрей Митев и Мартин Цанев от Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“. Те изпълниха съответно „Рондо“ от Моцарт и „Прелюдия“ от Исак Албенис.
Даниела Николаева е главен учител по български език и литература, като от 1993 година работи в СУ „Васил Левски“. Тя ежедневно работи с повече от 100 ученици от VIII до XII клас. В своята педагогическа дейност Даниела Николаева използва ефективно интерактивни, сугестопедични и иновативни методи на обучение, които освен че повишават мотивацията и емоционално-психологическия комфорт на учениците в класната стая, допринасят за цялостното им развитие и постигат специфични цели в обучението. Тя създава стимулираща и подкрепяща образователна среда и позитивна дисциплина, които насърчават интереса и развитието на гимназистите. Активно подпомага изявите на учениците, в резултат на което нейните възпитаници участват в множество национални конкурси и състезания, като печелят призови места. Основен приоритет в работата на Николаева е добрата подготовка на учениците за ДЗИ, което е видно и от традиционно високите резултати на възпитаниците ѝ. Освен отличаващият се педагогически подход и умения, Даниела Николаева се включва и в редица проекти за подобряване на образователната среда в училището, като през 2023 г. тя е ръководител на дейностите по Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Тя насърчава активно възпитаниците си за участия в конкурси и състезания и оказва необходимата подкрепа и съдействие за пълноценното им интегриране в образователната и социалната среда съобразно специфичните им потребности. Даниела Николаева също така участва в комисиите за организиране и провеждане на приравнителни изпити и изпити за самостоятелна форма на обучение в двата гимназиални етапа, в екипи за подкрепа на личностното развитие на учениците съвместно с други педагогически специалисти и оказва взаимодействие с различни институции и организации. Тя има и повече от 20 различни сертификати за придобити квалификации и преминати обучения, както и множество награди. Тя бе един от първите посланици на свободния дух в Русе. Години наред тя участва в националните проверки на държавните зрелостни изпити по български език и литература.
Константин Кирилов е старши учител по български език и литература в СУ „Васил Левски“. Активно работи с изявени ученици, като неговите възпитаници постигат високи резултати на Националното външно оценяване. Негови ученици се представят достойно на олимпиади и състезания, както и в различни конкурси в областта на българския език и литература. Самият той е носител на множество отличия. Впечатление прави дълбоката му лична ангажираност при работата му по обхвата на децата и учениците в системата на предучилищното и училищното образование, включваща дейности по Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст, както и споделяне с колеги на добри практики и усъвършенстване по отношение на тази дейност. Константин Кирилов работи ежедневно с над 100 ученици от V до VII клас. В своята педагогическа дейност използва ефективно интерактивни методи, които освен че повишават мотивацията и емоционално-психологическия комфорт на учениците в класната стая, допринасят за цялостното им развитие и постигат специфични цели в обучението. Създава стимулираща и подкрепяща образователна среда и позитивна дисциплина, които насърчават интереса и развитието на учениците. Константин Кирилов прилага успешно и разнообразни иновативни методи за работа в образователните институции.
Сюзан Феимова е старши учител по информатика и информационни технологии в МГ „Баба Тонка“. Тя е доказан педагог с над 23 години опит, активно ръководи и участва в множество национални и международни конкурси, конференции и олимпиади по информатика и информационни технологии, постигайки забележителни резултати. Нейната методическа иновативност, ангажираност и постоянните усилия за усъвършенстване на дигиталните компетентности на учениците и учителите я правят важен двигател в модернизацията на образователния процес. Чрез своите публикации, обучения и ръководства тя вдъхновява млади таланти и ги подпомага в тяхната реализация на световната сцена. Високите ѝ оценки и многобройните награди ясно свидетелстват за високия ѝ професионализъм и отдаденост. Чрез богатата си и всеотдайна професионална, методическа и творческа дейност Феимова подготвя ученици, които постигат впечатляващи резултати на международни и национални състезания в областта на информатиката и информационните технологии. Тя води множество извънкласни занимания за допълнително обучение по информатика и информационни технологии. Включва се в подготовката на млади таланти и подпомага развитието и реализирането на техните идеи. Тя е ръководител и треньор на отбори по състезателно програмиране и информационни технологии и участва като жури в множество регионални и национални конкурси. Тя е научен ръководител на много ученици, заели призови места на национални и международни състезания. Освен това има богат опит като лектор по различни дисциплини, вариращи от основи на програмирането до по-напреднали или специализирани курсове по информатика и информационни технологии, както и курсове за използване на дигитални технологии в образованието. Сюзан Феимова има близо 20 публикации, като нейни ученици са завоювали седем златни, четиринайсет сребърни и два бронзови медала на международни състезания и конференции. Нейните възпитаници са спечелили и 42 първи, 11 втори и 13 трети места на национални прояви. Самата тя е носител и на редица национални награди, като „Константин Величков“, „Дигитален посланик в час и клас 2018“, както и „Учител на годината по информатика и информационни технологии за 2014 година“.
Стефан Тотев е старши начален учител в СУ „Йордан Йовков“. Вече над три десетилетия той работи всеотдайно за изграждането на училището като авторитетна образователна институция, съчетаваща стремежа към знания с възпитаването на ценности и личностно развитие. Посветен изцяло на мисията да бъде първи учител на най-малките ученици, Стефан Тотев съчетава иновативния подход с уважение към добрите педагогически традиции. Стотици деца са направили своите първи стъпки в училищния живот под неговото ръководство – с подкрепа, търпение и вдъхновение. За всички тях той остава онзи незабравим „първи учител“, който запалва искрата на любознанието и стремежа към нови светове. В основата на неговата работа стоят високите стандарти в образователния процес, активното включване на учениците чрез иновативни методи, както и създаването на уроци, които не само обучават, но и възпитават в родолюбие и уважение към общочовешките ценности. Възпитаниците му участват редовно в национални и регионални конкурси, състезания и олимпиади, където постигат отлични резултати. Под негово ръководство в СУ „Йордан Йовков“ – Русе функционира училищно Детско полицейско управление, където в партньорство с ОДМВР – Русе, „Пътна полиция“, „Криминална полиция“, „Пожарна безопасност“, БЧК, Българската православна църква и други организации учениците получават ценни знания и умения за безопасност, права, отговорности, екипна работа и толерантност.
Като наставник на бъдещи педагози, Стефан Тотев е ангажиран с провеждането на държавни практики и изпити на студенти от катедра „Педагогика“ при Русенския университет „Ангел Кънчев“. Част от неговите добри практики са публикувани в професионални издания, а опитът и доказаните му методи предстои да бъдат заснети и използвани като обучителни ресурси за бъдещите учители. Стефан Тотев активно участва и в изпълнението на национални образователни програми и проекти, като „Подкрепа за успех“, „Заедно за всяко дете“, „Заедно в изкуствата и в спорта“ и други, чрез които разширява възможностите на учениците за развитие в различни посоки. Той ежегодно организира уникалната инициатива „Математическа спортна среща“, съчетаваща занимания по математика с лека атлетика. Футболен запалянко и активен играч, той е неотлъчно до своите ученици на спортните събития. Неговите ученици редовно участват в образователни кампании с екологична насоченост. Сред успехите им е участието в кампанията „Екошампиони“, където класират училището сред отличените институции. Има и редица други призове, като отличието „Русе – град на свободния дух“.
Веселин Кръстев е старши учител по физическо възпитание и спорт в ОУ „Тома Кърджиев“. Той е ръководител на два отбора по Националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“ и е основен организатор на всички спортни изяви на училището, включващи вътрешноучилищни, извънучилищни и междуинституционални състезания С 36-годишен трудов стаж по специалността си, той ефективно подкрепя личностното развитие на учениците и придобиването на ключови умения и компетентности. Васил Кръстев демонстрира гъвкавост и инициативност във всяка дейност, като създава стимулираща среда за креативност. Умело приобщава ученици, учители и родители в организираните от него дейности, осигурявайки ефективно взаимодействие между всички участници в образователния процес и заинтересованите страни. Веселин Кръстев системно участва в екипите за обхват на децата и учениците, включително и в изпълнението на Механизма за съвместна работа на институциите за обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.
Сред гостите на събитието бяха още заместник-кметът по култура и образование Енчо Енчев, общественият посредник Валентин Димитров, представители на синдикатите и директорите на учебните заведения, а също и ръководителят на катедрата по промишлен дизайн в Русенския университет „Ангел Кънчев“ доц. д-р Йордан Дойчинов, който вчера бе отличен от областния управител за цялостен принос в науката.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай