Четвъртък, 22 Май 2025

,,Тренд,,: ПП-ДБ и ,,Възраждане,, в спор за втора сила, ДПС-Доган се стопи до 5,8%

,,Тренд,,: ПП-ДБ и ,,Възраждане,, в спор за втора сила, ДПС-Доган се стопи до 5,8%
Публикация   22 Май, 2025   /     akcent.bg   /     58

21% са на мнение, че България трябва да въведе еврото на 1 януари 2026 г., 33 на сто са "за" единната валута, но не сега

  • ЕРБ все така е първа политическа сила, но "Продължаваме промяната-Демократична България" и "Възраждане" си оспорват второто място. ДПС-Доган пък топи електоралната подкрепа до под 6%.
  • Близо 60 на сто одобряват искането на президента Румен Радев за референдум за еврото. Това обаче не се е отразило на личния му рейтинг.
  • Малко над 20% подкрепят въвеждането му още от следващата година, а други 33 на сто са "за" - но след 2026-а.
  • Масово българите посочват, че не се чувстват информирани какво следва след въвеждането на единната европейска валута.

    Това са основните изводи от последното проучване на социологическа агенция "Тренд", направено в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на възраст 18+ по поръчка на в. "24 часа".

   Електорални нагласи

Ако изборите бяха сега, без изненада, ГЕРБ щеше да е първа политическа сила с 26,2% от гласуващите.

С изключително близки стойности са ПП-ДБ (13,8%) и "Възраждане" (13,5 на сто).

Лек ръст се регистрира при ДПС-Ново начало до 11,6% сред гласуващите. БСП задържа нивата си от 6,8 на сто.

Три партии разполагат със сходна подкрепа – "Има такъв народ" с 6%, МЕЧ - 5,9%, а при ДПС-Доган се регистрира ерозия до 5,8 на сто от гласуващите спрямо 6,7% през март.

"Величие" остава близо до ръба на парламентарната бариера с 3,9% подкрепа сред гласуващите.

                       Институциите

   В последните два месеца не се регистрира съществена промяна в оценката за работата на основните институции, въпреки динамиката на събитията около тях.

Оценката за работата на парламента стои на сравнително ниски нива от 15% положителна оценка и 77% отрицателна.

Правителството се задържа вече трети месец на сходни нива, като през май положителната оценка е 26%, а отрицателната 57%.

Инициативата за референдум на президента не се е отразила на оценката за неговата работа, като за пореден месец от "Тренд" не отчитат динамика. 41% оценяват работата му като положителна.

                    Еврото

   С инициативата на президента Радев за провеждането за референдум, както и наближаващата дата за публикуване на конвергентния доклад, темата за еврозоната се превърна в основна през месеца. По тази причина агенцията е тествала няколко индикатора, свързани с нея.           

   Над половината (55%) от българските граждани не се чувстват информирани по отношение на въвеждането на еврото в България. 41 на сто се чувстват информирани. По-ниска степен на информираност се наблюдава сред хората на възраст над 60 години и сред етническите малцинства. Сред висшистите над половината се чувстват информирани.

59% от интервюираните одобряват инициативата на президента за провеждане на референдум относно приемането на еврото в България през 2026 г. 31 на сто не подкрепят подобно допитване.

Сред избор от три твърдения относно приемането на еврото като валута в България, 21% са на мнение, че България трябва да въведе еврото на 1 януари 2026 г., 33% смятат, че еврото трябва да се въведе, но това да стане в следващите години, а 38 на сто са на мнение, че България не трябва да въвежда еврото.

Най-висока подкрепа за приемането на еврото през 2026 г. изразяват най-младите възрастови групи (18-29 и 30-39 годишните). Най-резервирани към приемането на еврото пък са най-възрастните и социално уязвимите групи.

   Електоратите на ГЕРБ и ПП-ДБ са най-силно подкрепящите приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още