Спад на инцидентите с тротинетки отчитат властите в Русенско. През 2024 г. пътнотранспортните произшествия са били 43, а за първите пет месеца на настоящата година техният брой е 9. Това стана ясно по време на извънредно заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата по-рано днес, водено от заместник областния управител Георги Георгиев. В срещата участваха редица представители на държавната и местната власт, като сред тях бяха кметът Пенчо Милков и заместникът му Димитър Недев, народните представители Иван Белчев и Биляна Иванова, както и директорът на Областната дирекция на МВР ст. комисар Николай Кожухаров. Фокусът на срещата бе върху набелязването на възможностите за предприемане на мерки за ограничаване пътните инциденти, възникнали вследствие на използването на индивидуални електрически превозни средства.
По думите на Георгиев в динамичното време, в което живеем и с напредването на технологиите и търсенето на удобни, бързи и екологични начини за придвижване, електрическите тротинетки придобиват все по-голяма популярност. Той отчете, че те са практични, но в същевременно представляват предпоставка за тежки пътни инциденти. Затова той поиска по-строги мерки и тяхното адекватно прилагане, което да гарантира по-високо ниво на пътната безопасност и да отговори на очакванията на гражданите.
Кметът Милков отбеляза, че съвместно с полицията са проведени и продължават да се провеждат многократни специализирани акции, като се е стигало до задържане на тротинетки с цел промяна поведението и осъзнаването на самия водач. Той обясни още, че проблемът не е в притежанието на тротинетките, а в това как те се управляват най-вече от подрастващите и затова според него освен санкциите фокус трябва да бъде поставен върху работата с децата. Народният представител от ПП-ДБ Иван Белчев изрази мнение, че е необходимо въвеждане на забрана за управление на електрически тротинетки от лица под 16-годишна възраст и изискване за притежание на свидетелство за управление на мотопед (категория AM). Той посочи още, че ще продължи да работи в посока за законодателни промени, които трайно да решат въпроса. По неговите думи притежанието на свидетелство за управление на мотопед на лицата над 16-годишна възраст ще им даде значително по-добра теоретична и практическа подготовка. Белчев отчете и значението на това тротинетките да бъдат застраховани при настъпването на пътни инциденти.
Снимката е илюстративна.
От своя страна Биляна Иванова от БСП-ОЛ бе категорична, че трябва да се работи по-активно за разширяване компетентността на кметовете да налагат глоби при подобни обстоятелства. Не по-малко внимание тя отдели и на възпитанието в семейството и правилното обясняване на рисковете на децата от техните родители за опасностите от неправилно управление на тротинетки. Същевременно тя отбеляза обаче, че трябва да се стимулира по-екологичното и здравословно придвижване. Директорът на дирекцията по обществен ред и сигурност в Община Русе Георги Игнатов посочи, че от началото на годината до момента Общинската администрация съвместно с Районните управления в града е съставила 41 акта и 85 протокола за предупреждение. Отнети са били и 23 тротинетки. Заместник-кметът Недев обясни подробно генералния план за движение и посочи, че се предвиждат зони, където скоростта за автомобилите ще бъде намалена до 30км/ч. Затова според него скоростта на управление на тротинетките също трябва да бъде понижена от 50 на 30 км/ч. в градска среда.
Журналистът Румен Николаев от името на гражданството направи няколко предложения, като основното бе да се идентифицират по-мощните тротинетки, независимо по какъв начин, но да са разпознаваеми от граждани и контролни органи. Той обърна и специално внимание на необходимостта от ясно разграничаване между възрастовите групи – 14 – 16-годишни и над 16 години при евентуално издаването на документи за управление на подобни средства. Според него контролиращите органи също трябва да бъдат снабдени с подобни индивидуални електрически превозни средства, за да могат да са адекватни на средата.
От страна на Регионалната здравна инспекция бе представено проучване, обхващащо 640 ученици от Русе между 5 и 12 клас. Според него 1/3 от учениците използват тротинетки, като едва 11% от тях ги използват ежедневно. В края на срещата заместник областният управител Георги Георгиев благодари на участниците в срещата, отчитайки, че тя е имала експертен характер и в следствие на ползотворната съвместна дейност ще бъдат изготвени предложения за промяна в закона.
б.а/ Минути след приключване на срещата четирима русенци преминаха на тротинетки през площада, без да бъдат санкционирани.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай