Близо 600 участници и гости от Северна България усетиха духа на фестивала „Гергьовден на етносите“ в Сливо поле

Близо 600 участници и гости от Северна България усетиха духа на фестивала „Гергьовден на етносите“ в Сливо поле
Публикация   10 Май, 2025   /      Текст и снимки: Румен НИКОЛАЕВ   /     157

Кметът Валентин Атанасов: В общината уважаваме всички етноси, работим за това да живеем в мир и разбирателство

   За четвърта поредна година в гр. Сливо поле се проведе фестивалът „Гергьовден на етносите“. Събитието, което се проведе в Младежкия дом, бе открито от областния управител Драгомир Драганов и кмета Валентин Атанасов. Празникът събра участници и гости близо 600 души от цяла Северна България. „Фолклорът е душата на един народ – неговата памет, неговата мъдрост, неговата неподправена красота. Чрез песните, танците, обичаите и носиите ние не просто почитаме онези, които са били преди нас – ние запазваме своята идентичност и я предаваме нататък“, каза в обръщението си Драганов. Той посочи, че настоящото събитие ни учи да уважаваме другия и откриваме красотата в различното. „Нека не забравяме, че фолклорът ни учи да бъдем единни, горди и свързани със земята, която ни е родила. Различните етноси в страната ни живеят в хармония.

   „Този празник ни събира с пъстрата си и богата обредност да почетем покровителя на плодородието и храбростта. Празникът е показателен, че ние в общината уважаваме всички съществуващи етноси, работим за това да живеем в мир и разбирателство“, заяви от своя страна кметът Валентин Атанасов. „Нека да продължим с общи усилия да преодоляваме всички трудности, които животът може да ни поднесе. Съжителството тук не е компромис, а най-голямото богатство. Ръководството на общината ще участва по всякакъв начин за подпомагането на подобни мероприятия, за да може добруването да продължи да съществува“, сподели още кметът на Сливо поле. Той беше предвидил награди и грамоти за всички участници.

    Началото на празника  бе дадено с изпълнения на „Излел е Дельо хайдутин“ и „Свети Георги“.

   Събитието се организира от Община Сливо поле и Народно читалище „Христо Ботев – 1928“ с председател Мариана Димитрова и секретар Генадия Георгиева. „Благодаря на всички участници за отзивчивостта и лично на кмета Валентин Атанасов за подкрепата, за да може една идея за проект да се превърне в традиция и то традиция, която сплотява общността“, каза Мариана Димитрова. 

%Image4%

   По традиция всички присъстващи можеха да разгледат богата кулинарна изложба, както и изложба на народни носии, a също и на оръжия от войните за освобождение и национално обединение на България. Последната бе организирана от Национално дружество „Традиция“ – Регионален клон „Ангел Кънчев“. Вкусни ястия подготвиха и от Сдружение за военно-патриотично възпитание на младежта „Приказка за България“ – Русе с председател Цветелин Радулов. Следвайки добрите традиции гости и участници имаха възможността на хапнат безплатно вкусна агнешка чорба и да опитат пивка ракия.

В богатата програма участие взеха певчески и танцови  групи и състави от Тутракан, Малко и Голямо Враново, Сливо поле, Русе, Борово, Юделник, Щръклево, с. Чилнов, Две могили, Писанец, Цар Самуил, Нова черна, Борисово, Бръшлен, Бабово, Кошарна, Стамболово,

Талантливата Даниела Георгиева в ревю показа носии на Дана Витан. В тях обивяват багрите, шарките и историята, вплетена в нишките на народната носия.

   Празникът се провежда благодарение на проект по Програмата за развитие на селските райони, реализиран от местното читалище. Празникът обединява шест етноса. Сред тях са български, турски, българо-мохамедански, ромски и татарски. Благословии за здраве и берекет бяха отправени от местния свещеник отец Янко и ходжата Азиз Азизов. Този проект вече се е превърнал в една устойчива традиция, която събира и радва местните на този празник.

Лошото време не попречи на двора на Младежкия дом да бъдат обособени различни павильони със занаятчийски стоки, а село Ряхово участва с благотворителен базар в помощ на Виктор от с.Ряхово. Вики е с диагноза ДЦП спастична квадрипареза. От самото си раждане тоой посещава кинезитерапевт, ерготерапевт, барокамера и логопед. След претърпяна операция фибротомия в Сърбия, Вики се нуждае от интензивна ежедневна работа с кинезитерапевт

   На събитието присъстваха още председателят на местния Общински съвет Илиян Иванов, заместник-кметовете Михаил Чиликов,  Борислава Братоева и Осман Юсеинов, както и кметове на съседни населени места.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още