Жилищният пазар в България вече показва признаци, че е надценен

Жилищният пазар в България вече показва признаци, че е надценен
Публикация   01 Май, 2025   /     akcent.bg   /     104

Достъпността до жилища в България се подобрява, тъй като разполагаемият доход надвишава ръста при цената на жилищата

Темпът на ръст на новите ипотеки се забавя през първото тримесечие на 2025 г., продължавайки тенденцията от края на миналата година. Това подсказва за успокояване на имотния пазар, което се вижда и от броя на сделките. През последните три години броят на сделките не се е увеличил значително, но цените на имотите записват ръст около 50%. Това коментира Мирослав Владимиров, зам.-председател на Асоциацията на кредитните посредници в България и член на Съвета на директорите на "ЕРА България".

Банките в България са отпуснали нови ипотечни кредити през март на стойност 721 млн. лв., което е с 11% повече в сравнение със същия период през 2024 г., като това не включва предоговорените кредити и тези за рефинансиране. Новите жилищни заеми за първото тримесечие са 1.864 млрд. лв, което е 12% ръст спрямо първото тримесечие на миналата година, показват данните на БНБ.

    "Силният импулс, който пазарът получи от Covid кризата насам, и този цикъл, в който той влезе оттогава, започва вече да се изчерпва."

    Пазарът беше подхранван от скока на доходите, но сега се вижда, че са достигнати пределни нива като брой на сделки; ръстът на цените може да е оказал най-съществено влияние, смята Владимиров. Мерките на БНБ от 2024 г. срещу рисковите ипотеки също имат значителен ефект, добави той.

    През 2025 г. пазарът ще бъде движен и от очакванията за положителните ефекти от присъединяването на България към еврозоната, но ако настоящата глобална несигурност продължи, това може да се отрази на купувачите, смята Владимиров.

    "Съществува известна нагласа за поскъпване на имотите при влизане в еврозоната - не особено рационално като очакване", каза Владиморов, но добави, че засилената конвергенция с Европа като цяло ще бъде положителна.

    С влизането в еврозоната може да се очаква банките да започнат да предлагат повече продукти на ипотечния пазар освен ипотека с плаваща лихва, каза Владимиров. Ипотечният пазар е ключов за пазара на имоти, тъй като все повече сделки ще бъдат извършвани чрез банково кредитиране, добави той.

    "През следващите години ипотечният пазар ще бъде водещ тенденциите на пазара на жилищни имоти, доколкото ще определя цената и условията на финансирането."

   Достъпността до жилища в България се подобрява, тъй като разполагаемият доход надвишава ръста при цената на жилищата, коментира Владимиров.

   Има основание да се каже, че пазарът на жилища е надценен - и като дефлирани цени, и като номинални цени. Според анализ на БНБ текущите цени се отклоняват с 13.3% от дългосрочната устойчива средна. Но пазарът се забавя, така че към края на 2025 г. и през 2026% може да се очаква началото на процес на връщане към равновесието, смята Владимиров.

    "В момента обемът на сделките е почти 35-40% над нивата от преди Covid - едва ли ще можем да го поддържаме в дългосрочен план."



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha