Имен ден празнуват всички, които носят имена, произлизащи от названия на растения: Ангел(ина), Биляна, Божура, Виолета, Върба, Върбан, Върбинка, Гергин(а), Гроздан(к)а, Далия, Дафина, Делия, Делян(а), Дилян(а), Димитър - другото име на Богородичката е Димитровче, Динка, Детелин(а), Елица - идва от Ела, Жасмина, Здравка, Здравко, Зюмбюл(ка), Ива, Иглика, Калин(а), Калия, Камелия, Карамфил(к)а, Китка, Латинка, Лили, Лила, Лилия, Лиляна, Лора, Люлина, Маргарита, Магнолия, Малина, Нева, Невен(а), Незабравка, Петуния, Ралица, Роза, Росен, Росица, Смилян(а), Теменуга, Теменужка, Трендафил(ка), Фидан(к)а, Ангел(ина), Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цветелин(а), Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Череша, Явор(а), Ягода, Ясен(а), Ясмина и др.
Православните християни отбелязват днес Цветница – деня, в който Исус Христос е посрещнат в Йерусалим с маслинови и лаврови клонки.
Празникът винаги е в неделята преди Великден и се отбелязва, както от православната, така и от католическата и протестантската църкви.
Известен е още с имената Връбница, Цветна и Палмова неделя. Тази година православните християни и католиците празнуват Цветница и Великден заедно – на 13 април – Цветница, на 20 април – Великден.
Официалното име на празника е Вход Господен в Йерусалим. Според библейската легенда на този ден Исус Христос пристига в Йерусалим на магаре, а вярващите го посрещат, като разстилат пред него маслинови клонки и своите дрехи и го възхваляват като месиански цар.
Легендата твърди, че след като Исус възкресил Лазар, който бил мъртъв от четири дни, той тръгнал заедно с учениците си към Йерусалим. По пътя поискал от учениците си магаре, те го взели от близкото селце Витфагия и така той влязъл тържествено в Йерусалим. След влизането си Исус продължил към храма, където се смилил и изцелил множество болни хора.
Поради тази причина на този ден в църквата се носят върбови клонки, които заменят палмовите, освещават се с молитва за благословение и здраве. Носят се от вярващите у дома, за да бъдат здрави.
Пак за здраве се окичват с върбови клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба.
Друга традиция е носенето на главата на венец от върбови клонки. Вярва се, че това носи здраве на човека, който сложи върбова клонка на главата си.
Според народните поверия, ако на Цветница времето е топло и ясно, това означава, че ще има добра реколта, а ако вятърът се усили – очаквайте прохладно лято. Студът на този ден е знак за щедра реколта от пшеница.
Цветница винаги е по време на Великия пост, но в този ден е разрешено да се постави риба на трапезата.
По последните данни на Националния статистически институт (НСИ) на днешния ден най-много хора в България имат имен ден - близо 340 000 души.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай