Инсултът често е наричан „мозъчен удар“ тъй като поразява човека внезапно. Възниква следствие на стеснение или запушване на кръвоносен съд или в резултат на спукване на съд в мозъка с последващ излив на кръв, което довежда до клетъчна смърт. Затова е от ключова важност да се действа бързо и всеки от нас може да го направи с един лесен тест.
Когато се усетят първите симптоми на инсулт, най-важно е бързото действие. Предупредителните симптоми могат да започнат от няколко дни до няколко минути преди развитието на инсулта. Те са: слабост в ръка или крак, безчувственост на едната половина на тялото, загуба на зрение, виене на свят или нарушено равновесие, внезапно нарушение на говора или силно главоболие.
Ако смятате, че някой е получил инсулт, го помолете да се усмихне. Вижте дали има изкривяване на устните ъгли. Помолете човека да вдигне двете си ръце и вижте дали едната пада. Помолете го да повтори просто изречение. Има ли разбъркване на думи и затруднение на речта? Ако се наблюдават някои от тези симптоми, трябва да се обадите незабавно на тел. 112 или да го заведете в Спешно отделение, защото мозъчните клетки умират.
Ранното започване на специфично лечение понякога е животоспасяващо и може да предотврати инвалидизация. До 4.5 часа от началото на симптомите се провежда тромболитично лечение, а до 6 часа – ендоваскуларно.
Ако по някаква причина не сте използвали това време или не желаете близкия ви да бъде в болница, може да се обърнете за консултация към невролог. Той ще уточни проблема и ще започне симптоматично лечение.
Мозъчният инсулт представлява една от водещите причини за смърт, инвалидност, деменция, депресия, а понякога и болка. Според това дали е резултат на запушен кръвоносен съд или спукване на съда и последващ излив, инсултите се делят на исхемични и хеморагични.
„Ударът“, както го наричат във всекидневната реч, е една от водещите причини за смърт, инвалидност, деменция, депресия, а понякога и болка. Ето защо е необходимо пациентът да се следи и да се коригират рисковите фактори: високо артериално налягане, захарен диабет, висок холестерол. Необходимо е спазване на здравословна диета, редовни физически упражнения. Наложително е да се намали приема на алкохол и избягване на тютюнопушенето.
Грижата и наблюдението от лекар-невролог помага на хората, преживели подобен инцидент, да се възстановят по възможно най-добрия начин.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай